Prin intermediului unui mesaj postat pe pagina sa de Facebook, Anamaria Gavrilă a lansat un atac la adresa AUR. Președinta Partidului Oamenilor Tineri îl acuză pe George Simion că folosește tema suspendării președintelui Nicușor Dan în scop propagandistic, în ciuda faptului că parlamentarii formațiunii au refuzat să voteze Guvernul Veștea.
„Nicușor a nominalizat un premier. AUR nu a votat ca să plece Bolojan. Spor la propagandă! Suspendarea lui ND ( n.r Nicușor Dan) este la fel ca suspendarea lui Iohannis?”, a scris Anamaria Gavrilă, luni, într-o postare publicată pe Facebook.
POT și AUR se prezentau drept componente ale aceleiași mișcări „suveraniste”, în urmă cu un an.
Pe data de 22 iunie, când Cabinetul propus de Adrian Veștea a primit votul de învestire în Parlament, parlamentarii AUR au părăsit sala înaintea votului, la solicitarea lui George Simion.
Pe 23 iunie, Anamaria Gavrilă a anunțat că POT se „disociază complet de comportamentul AUR”. Aceasta a subliniat atunci că partidul său este dispus să voteze o formulă de guvernare pro-occidentală și pro-americană și a acuzat AUR că, în locul unei soluții pentru ieșirea din criză, preferă „circul” și „scandalul”.
AUR a decis să declanșeze procedura de suspendare a președintelui Nicușor Dan și va începe negocieri cu celelalte partide pentru a obține numărul necesar de semnături. În paralel, formațiunea condusă de George Simion a hotărât să nu susțină viitorul guvern și să promoveze organizarea alegerilor anticipate. Pentru ca solicitarea de suspendare să poată fi depusă la Birourile permanente reunite ale Parlamentului, este nevoie de semnăturile a cel puțin 155 de parlamentari. AUR dispune de aproximativ 90 de parlamentari, ceea ce înseamnă că are nevoie de încă 65 de semnături din partea altor formațiuni.
Miercuri, Alianța pentru Unirea Românilor a anunțat că va iniția procedura de suspendare a președintelui Nicușor Dan, în urma unei decizii adoptate în ședința extraordinară a Consiliului Național de Conducere (CNC), desfășurată la Alexandria, în județul Teleorman.
Potrivit formațiunii, toți cei 135 de membri ai CNC prezenți la reuniune au votat în unanimitate pentru declanșarea procedurii și pentru începerea discuțiilor cu celelalte formațiuni politice în vederea susținerii acestei inițiative.
În comunicatul transmis după ședință, AUR susține că demersul are la bază atât argumente politice, cât și constituționale. Printre acestea se numără ceea ce partidul descrie drept „excluderea unei părți importante dintre români din luarea deciziilor care privesc viitorul României”.
Totodată, formațiunea afirmă că președintele Nicușor Dan ar fi refuzat nominalizarea celei de-a doua propuneri de prim-ministru, situație pe care o consideră contrară prevederilor Constituției.