Prima pagină » Actualitate » Nicușor Dan, mesaj la Ankara, în fața celor mai puternici lideri de pe planetă, despre consolidarea apărării Flancului de Est

Nicușor Dan, mesaj la Ankara, în fața celor mai puternici lideri de pe planetă, despre consolidarea apărării Flancului de Est

Nicușor Dan, mesaj la Ankara, în fața celor mai puternici lideri de pe planetă, despre consolidarea apărării Flancului de Est
Nicușor Dan, mesaj la Ankara, în fața celor mai puternici lideri de pe planetă

Președintele Nicușor Dan va sublinia, miercuri, 8 iulie, la Summitul NATO necesitatea consolidării apărării aeriene și maritime. Totodată, el va susține și consolidarea posturii de apărare și descurajare pe flancul estic al Alianței.

Șeful statului a ajuns la Ankara marți seara, când s-a întâlnit cu liderii aliați la recepția și dineul găzduite de președintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan, și prima doamnă, Emine Erdogan.

Sondaj Gândul


Dacă duminica viitoare ar avea loc Alegeri Prezidențiale Anticipate, cu ce candidat ați vota?

Vezi rezultate

Loading ... Loading ...

Miercuri, președintele Turciei și secretarul general al NATO, Mark Rutte, îi vor întâmpina pe toți liderii aliați la începutul Summitului.

Nicușor Dan vrea întărirea securității la Marea Neagră

În cadrul reuniunii la nivel înalt, președintele Nicușor Dan va accentua importanța continuării sprijinului aliat pentru securitatea în regiunea Mării Negre și întărirea posturii de descurajare și apărare în mod unitar pe Flancul estic, a transmis Administrația Prezidențială înaintea reuniunii. Totodată, el va atrage atenția asupra consecințelor pe care acțiunile Rusiei le au la nivel regional, inclusiv asupra României, cu accent, în acest context, pe necesitatea consolidării apărării aeriene și maritime.

De altfel, România a semnat, marți, la Forumul NATO pentru Industria de Securitate și Apărare/NATO Security and Defence Industry Forum (NSDIF) mai multe Memorandumuri de Înțelegere privind programe de apărare antidronă.

„La nivel NATO se discută o serie de acțiuni pentru cea mai bună soluție tehnică de apărare antiaeriană cu ținte de joasă altitudine. De asemenea, s-a semnat un memorandum cu training pentru piloți în mai multe locuri din Europa.

Un alt document semnat este acel NATO Drone Edge – un proiect prin care țările membre admit să facă achiziții în comun pentru drone. Va fi un fel de «marketplace» testat de NATO, cu soluții testate de NATO, din care țările vor putea cumpăra produse coordonate la nivel NATO.

De asemenea, a fost semnat încă un proiect pentru acel NATO Global Eye, un sistem nou care înlocuiește celebrele aeronave AWACS prin care se face supraveghere de la înaltă altitudine”, a explicat ministrul interimar al Apărării, Radu Miruță, după semnare.

Rutte a stabilit ținta: cheltuiți 40 de miliarde de dolari!

Mai multe contracte de armament au fost anunțate marți la Forum de secretarul general al NATO, Mark Rutte. Potrivit lui Rutte, aliații NATO vor investi peste 40 de miliarde de dolari în următorii cinci ani în capacitățile lor de apărare împotriva dronelor.

Investițiile în Apărare se vor regăsi în discuțiile liderilor de la Summit. Principalele teme care se vor afla pe agenda de miercuri sunt: îndeplinirea angajamentelor privind creșterea bugetului pentru apărare și asumarea unor responsabilități crescute ale aliaților europeni, continuarea sprijinului acordat Ucrainei și efortul de consolidare operațională și industrială a Alianței, ca efect cumulat al dezvoltării companiilor, producției și inovării tehnologice.

Acesta este al doilea Summit NATO organizat în Turcia, după cel din 2004, când România a participat pentru prima dată în calitate de stat membru.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
ANUNȚUL momentului! Ce a decis Marine Le Pen în privința candidaturii sale la președinția Franței
Digi24
FOTO Atac major în Marea Azov: opt petroliere lovite într-o singură noapte. Cui aparțineau
Cancan.ro
Pensionarii primesc o veste proastă. Pensiile nu pot fi indexate
Prosport.ro
Imagini provocatoare: Loredana a făcut show la Monaco! Prietena Simonei Halep s-a distrat de minune
Adevarul
Cine este cel mai detestat bărbat? Melodia virală care a dat naștere unui fenomen: „Alex Stamate e tipul care m-a rănit!”
Mediafax
Estimările NATO: Cât va aloca România pentru apărare în 2026? Care sunt țările fruntașe
Click
Ținuta aleasă de Mirabela Grădinaru pentru întâlnirea cu Donald Trump. Cum s-a îmbrăcat partenera lui Nicușor Dan
Digi24
„Lăsați-o în pace pe «regina» Meloni”. Replica neașteptată primită de Donald Trump la summitul NATO
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Maria Dragomiroiu, spectaculoasă în costum de baie la 70 de ani. Imaginile din vacanța petrecută în SUA
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Am văzut noua Dacia MADE IN TURCIA. Noul crossover sub 25.000 de euro care provoacă Skoda Octavia Combi și Volkswagen Golf Variant
Descopera.ro
Ce fructe să NU pui niciodată în smoothie?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-a „pocnit” soția cu un pui congelat
Descopera.ro
Roverul Curiosity a găsit structuri poligonale pe Marte. „Sunt ca un fel de fagure marțian!”