Prima pagină » Știri externe » Péter Magyar pregătește alegerea noului președinte al Ungariei. Noul șef al statului va fi votat marți de Parlament

Péter Magyar pregătește alegerea noului președinte al Ungariei. Noul șef al statului va fi votat marți de Parlament

Péter Magyar pregătește alegerea noului președinte al Ungariei. Noul șef al statului va fi votat marți de Parlament

Premierul Ungariei, Péter Magyar, a precizat că partidul său va lua sâmbătă o decizie privind nominalizarea persoanei pentru funcția de președinte al Ungariei, iar aceasta urmează să fie votat de către Parlament pe 11 august. Procesul ar urma să fie unul simplu, deoarece Tisza deține o majoritate de două treimi, necesară pentru a alege șeful statului încă din primul tur.

După ce a preluat funcția de premier, Magyar și-a propus să înlocuiască rapid vechile structuri administrative după încheierea regimului de 16 ani al lui Viktor Orban. Prin urmare, în luna iulie, noul guvern de la Budapesta a folosit majoritatea de două treimi din Parlament pentru a modifica Constituția și a-l demite pe fostul președinte Tamás Sulyok, considerat de Magyar drept o „marionetă” a fostului guvern.

Sondaj Gândul


Ești de acord cu desemnarea unui nou premier tehnocrat?

Vezi rezultate

Loading ... Loading ...

Inițial, premierul a propus-o pentru rolul de șef al statului pe marea maestră de șah Judit Polgár, însă aceasta a refuzat nominalizarea luna trecută. După acest refuz, executivul de la Budapesta nu a mai anunțat niciun nume, însă Magyar a precizat că partidul său a finalizat o listă restrânsă de trei candidați care au fost selectați după o campania publică derulată timp de o lună în care a cerut propuneri de președinte din parte cetățenilor maghiari. Din aceste trei nume, partidul lui Magyar va alege sâmbătă o singură persoană pentru a merge mai departe spre votul din Parlament.

Există un proces de consultare foarte lung, a anunțat Péter Magyar vineri într-un briefing de presă, cu un număr uriaș de nominalizări. Cu toate acestea, doar zece nume au putut fi luate în calcul în mod realist, iar din acestea, doar trei nume vor fi dezbătute în ședința de sâmbătă.

În Ungaria, președintele este ales de către Parlament prin vot secret, și nu prin vot direct al cetățenilor. Șeful statului trebuie să fie ales de parlamentari cu o majoritate calificată și, ca să fie anunțat câștigător încă din primul tur, trebuie să strângă două treimi din totalul voturilor. Dacă niciun candidat nu strânge două treimi din voturi în prima rundă, se organizează imediat un al doilea tur unde intră primii doi candidați care au obținut cel mai mare număr de voturi în primul tur.

Procesul ar trebui să fie unul relativ simplu iar președintele ar putea fi ales încă din primul tur întrucât partidul lui Magyar deține o majoritate de două treimi din Parlament (144 de mandate dintr-un total de 199). Partidul de opoziție Fidesz și aliații săi au anunțat oficial că nu vor propune niciun candidat pentru acest scrutin și vor boicota procesul de alegere deoarece demiterea fostului președinte nu a fost legitimă și, prin urmare, consideră că funcția nu este, de fapt, vacantă. Deși au anunțat boicotul, lipsa parlamentarilor din partidul lui Viktor Orban nu va influența în niciun fel votul final.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Avertismentul lui Bolojan pentru România: „Crește riscul recăderii în populism și risipă”
Digi24
„Toată lumea este speriată”. Elita rusă se teme că FSB „scapă de sub control”, după ce Putin a extins puterea serviciului
Cancan.ro
Mihaela Rădulescu a primit o nouă LOVITURĂ de la părinții lui Felix Baumgartner: 'Am fost ȘTEARSĂ complet din
Prosport.ro
Cum a apărut Alicia, fiica marelui fotbalist, într-o pereche de bikini. Internetul a explodat: „Zeiță superbă!”
Adevarul
Tensiune maximă înainte de verdictul Moody’s. Daniel Dăianu explică de ce decizia este crucială pentru economia României
Mediafax
Miliardarii turci de la Ford Otosan investesc 100 de milioane de euro în România. Banca Transilvania le acordă o finanțare uriașă
Click
Monica Dascălu, de nerecunoscut la 48 de ani. Cum arată după ce a slăbit 10 kilograme. „Nu mă simt bine în această perioadă”
Digi24
Stânca vandalizată pe Transfăgărășan. Ce le răspunde un inspector de Poliție celor care întreabă: „Dar ce a făcut?”
Cancan.ro
Episodul extrem din dosarul lui Cătălin Avramescu, cercetat de DIICOT: 'A plecat în pădure cu o
Ce se întâmplă doctore
Vedeta celebră, diagnosticată cu cancer pentru a doua oară, dar a ales să păstreze totul secret. Boala a fost descoperită la un control de rutină
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
2026: Care e presiunea corectă în anvelope pe caniculă. Cauciucurile de iarnă pot să facă explozie la peste 40°C?
Descopera.ro
Care este cel mai vechi pod din Europa?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Badea Gheorghe: – Nu pot face dragoste!
Descopera.ro
Cum se manifestă depresia zâmbitoare și ce trebuie să știe cei din jur pentru a o recunoaște