Prima pagină » Știri » Organizatorul raliului Dakar dorește o cursă care să treacă prin România

Organizatorul raliului Dakar dorește o cursă care să treacă prin România

Pilotul român Gabriel Nicolae, care ar fi trebuit să participe la Raliul Dakar, la categoria auto, a declarat, astăzi, că organizatorul rally-raidului african, compania franceză ASO, dorește desfășurarea, în luna aprilie, a unei curse de consolare care să treacă și prin România.

Pilotul român Gabriel Nicolae, care ar fi trebuit să participe la Raliul Dakar, la categoria auto, a declarat, astăzi, că organizatorul rally-raidului african, compania franceză ASO, dorește desfășurarea, în luna aprilie, a unei curse de consolare care să treacă și prin România.

"Am fost contactați de către echipa de la care am închiriat cele două camioane de asistență, Epsilon, și ne-a transmis că organizatorul raliului Dakar, cei care se ocupă și de Turul Franței, compania franceză ASO, dorește să organizeze o cursă de consolare cu trecere majoritară prin România. Cursa va avea loc în luna aprilie și ar avea startul în Ungaria și ar continua spre Bulgaria și Turcia. Având în vedere că este o cursă de șapte zile, aceasta va avea minim 5.000 de kilometri, pentru că este un maraton din punct de vedere al curselor tot-teren. Din punct de vedere al motorsportului românesc este un mare pas înainte", a spus Nicolae, într-o conferință de presă.

Ediția 2008 a Raliului Dakar a fost anulată din motive de securitate. Guvernul din Chile a anunțat, miercuri, că este dispus să găzduiască Raliul Dakar, fără să excludă varianta unei organizări în comun cu Argentina, o altă candidată care și-a manifestat dorința în acest sens.

Presa spaniolă a notat că în acest an ar putea fi organizată o cursă asemănătoare care să treacă prin Ungaria, România și chiar țări din fosta Uniune Sovietică.

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Are toate avizele, dar stă blocat. Cine a oprit proiectul Bala
Digi24
Doi neozeelandezi au pedalat pe lângă Dunăre „de la izvor până la mare” și au documentat cea mai mare problemă din această vară
Cancan.ro
Orașele din România în care sunt anunțate ninsori în septembrie, potrivit meteorologilor Accuweather
Prosport.ro
Bernadette Szocs, poze incendiare de la piscină! Ce mesaj a postat frumoasa sportivă
Adevarul
A fost salvat de două ori de la înec, dar s-a întors în mare cu steagul roșu arborat. Explicația psihologului
Mediafax
Gară imensă de 14,5 miliarde de euro, FĂRĂ aer condiționat! Proiectul care sfidează orice așteptare
Click
Vedeta PRO Tv care și-a pierdut părinții răpuși de cancer, unul după altul: „Au murit amândoi sub ochii mei”
Digi24
Cum a ajuns un medic din Tulcea, specializat în oncologie şi hematologie pediatrică, să lucreze în construcţii, ca muncitor necalificat
Cancan.ro
Ei sunt soții care au murit în Grecia, în timp ce se aflau în luna de miere. Elicopterul privat s-a prăbușit!
Ce se întâmplă doctore
Îl mai ții minte pe Vierme de la Animal X? Cum arată acum, la 42 de ani, și cu ce se ocupă! E schimbat total și mulți nu l-au mai recunoscut
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Brandul care aduce în România rivalul chinez pentru Land Rover Defender
Descopera.ro
Mulți greșesc: Cum calculezi corect câți ani are câinele tău?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Cardurile de credit expirate pot fi reactivate și folosite fraudulos, au descoperit cercetătorii