Prima pagină » Știri » Florin Anghel (PC) propune alianță anti-Băsescu cu PSD și PNL și candidat comun la Președinție

Florin Anghel (PC) propune alianță anti-Băsescu cu PSD și PNL și candidat comun la Președinție

Vicepreședintele PC Prahova, Florin Anghel, candidat la funcția de președinte al PC, propune o "alianță politică" între PC, PSD și PNL, alianță care ar urma să se constituie după alegerile locale și care ar susține un singur candidat la alegerile prezidențiale.

Vicepreședintele PC Prahova, Florin Anghel, candidat la funcția de președinte al PC, propune o "alianță politică" între PC, PSD și PNL, alianță care ar urma să se constituie după alegerile locale și care ar susține un singur candidat la alegerile prezidențiale.

Anghel a declarat, sâmbătă, într-o conferință de presă la Ploiești, că în opinia sa, este nevoie ca Partidul Conservator să găsească modalitățile de a convinge alte formațiuni politice pentru formarea unei alianțe politice "anti-Băsescu". Președintele PC Prahova pleacă de la premisa că, în prezent, lumea politică românească este împărțită în "buni", cei care-l susțin pe președintele Băsescu și "răi", opozanții președintelui, iar PC se numără printre cei "răi".

Întrebat ce alte formațiuni politice ar trebui să mai facă parte dintr-o astfel de alianță, liderul PC Prahova a numit PNL și PSD, precizând că nu a discutat cu reprezentanții conducerilor celor două partide pe acest subiect.

În ceea ce privește doctrina viitoarei posibile alianțe, Anghel susține că "nu e problema de doctrină; probabil că se va duce atât de departe această mpărțire între buni și răi încât va genera nevoia de a participa la alegeri doar în două tabere". Liderul PC Prahova a mai spus că formarea unei astfel de alianțe presupune și susținerea unui candidat comun la alegerile prezidențiale din 2009.

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Politicienii germani vor să schimbe legea care „îi protejează” de insulte
Digi24
Hacker inventiv, prins în Sinaia cu numere de înmatriculare diplomatice: Șoferul avea montat un sistem prin care plăcuțele se roteau
Cancan.ro
Cei 3 pești aparent sănătoși, care însă ne distrug creierul. Vlad Ciurea trage un semnal de ALARMĂ
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Anomalie pe piața energetică. De ce produc prosumatorii cu fotovoltaice energie record abia după oprirea Reactorului 2
Mediafax
CCR A DECIS pe Legea integrității! Ce se întâmplă cu prevederea privind PARTENERII demnitarilor
Click
Ce l-a scos din sărite pe un turist aflat pe litoralul românesc: „Efectiv jur că sunt momente în care simt că nu mai pot”
Digi24
Primele informații în cazul morții lui Hayden Panettiere. Ce spun polițiștii despre anchetă și cine a sunat la urgențe
Cancan.ro
Cristian Boureanu a comis-o din nou! A condus o puștoaică acasă, iar la final s-a lăsat cu scandal
Ce se întâmplă doctore
Ce operații estetice și-a făcut Andreea Popescu după divorțul de Rareș Cojoc! „Mi-a căzut părul enorm”. Fanii nu o mai recunosc!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Hyundai a stabilit prețurile pentru Ioniq 3. Cât costă rivalul pentru Renault 5?
Descopera.ro
De ce Carol al II-lea nu a putut salva România?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Mesaj pe ușa unui vecin: Felicitări! Nu știu ce-i faci soției tale…
Descopera.ro
Nașterea „ideală” și limitele sistemului medical: două moașe cer schimbarea culturii din maternități