Prima pagină » Știri » Guvernul, obligat la despăgubiri de 340.000 de euro către compania Parmalat

Guvernul, obligat la despăgubiri de 340.000 de euro către compania Parmalat

Curtea Europeană a Drepturilor Omului de la Strasbourg a condamnat, joi, Guvernul de la București, obligându-l la plata a peste 340.000 de euro către compania Parmalat, pentru încălcarea dreptului de proprietate, ca urmare a promovării unui recurs în anulare de procurorul general al României.

Curtea Europeană a Drepturilor Omului de la Strasbourg a condamnat, joi, Guvernul de la București, obligându-l la plata a peste 340.000 de euro către compania Parmalat, pentru încălcarea dreptului de proprietate, ca urmare a promovării unui recurs în anulare de procurorul general al României.

Curtea Europeană a constatat încălcarea dreptului la un proces echitabil, prevăzut de articolul 6 din Convenția Europeană a Drepturilor Omului, datorită nerespectării principiului securității raporturilor juridice, ca urmare a admiterii unor recursuri în anulare (promovate de procurorul general al României-n.r.) prin care s-au casat hotărâri judecătorești definitive și irevocabile date de către instanțele inferioare, a informat, joi, Ministerul Afacerilor de Externe. Totodată, Curtea a constatat și încălcarea dreptului de proprietate al companiei Parmalat SPA, prevăzut de articolul 1 din Primul Protocol Adițional la Convenție.

Potrivit site-ului Curții Europene, judecătorii Curții de la Strasbourg a decis totodată ca Parmalat să primească despăgubiri de 340.000 de euro cu titlu de prejudiu material și cu 3.500 de euro pentru cheltuieli de judecată.

Compania Parmalat, înființată în anul 1961, este unul dintre cei mai mari producători de produse alimentare la nivel mondial. Firma este prezentă pe segmentul produselor lactate (lapte, brânză, iaurt), snack-suri și biscuiți, produse de panificație, sucuri naturale de fructe, creme și sosuri de gătit, supe vegetale și apă minerală.

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cetatea Ada-Kaleh ar putea fi restaurată cu bani europeni