Prima pagină » Știri » Planul de relansare al lui Barack Obama a condus la crearea a 30.000 de locuri de muncă

Planul de relansare al lui Barack Obama a condus la crearea a 30.000 de locuri de muncă

Știri
Planul de relansare a economiei promulgat de președintele Barack Obama în februarie a creat până în prezent aproximativ 30.000 de locuri de muncă în companiile care au încheiat contracte publice, potrivit datelor preliminare publicate joi de administrația americană, relatează AFP.

Planul de relansare a economiei promulgat depreședintele Barack Obama în februarie a creatpână în prezent aproximativ 30.000 de locuri de muncă în companiilecare au încheiat contracte publice, potrivit datelor preliminarepublicate joi de administrația americană, relatează AFP.

Aproximativ 30.383 de locuri de muncă au fost create în toată țara,datorită contractelor încheiate cu administrația federală. Acestedate se referă doar la o mică parte – 16 miliarde de dolari -dintr-o vastă serie de măsuri pentru care sunt alocate 787 demiliarde de dolari.

Aceste date au fost publicate pe site-ul Recovery.gov, creat deadministrație pentru a asigura transparența privind utilizareabanilor folosiți pentru planul de relansare.

O mare parte a locurilor de muncă (4.695) au fost înființate înstatul Colorado, statul Washington fiind pe poziția a doua, cu2.900 de locuri de muncă.

Casa Albă a minimizat impactul acestor date, subliniind că ele nuvizau decât 16 miliarde de dolari din planul de relansare.

„Este prea devreme pentru a trage concluzii pe baza acestorinformații preliminare”, a declarat Jared Bernstein, consiliereconomic general al vicepreședintelui Joe Biden.

„Dar primele informații sunt cu adevărat pozitive”, a adăugat el,apreciind că planul de relansare părea să fi dat o „mână de ajutorde care avea nevoie economia într-o perioadă foartedificilă”.

Casa Albă a anunțat luna trecută că planul de relansare a dus lacrearea a până la 1,1 milioane de locuri de muncă în toatesectoarele economiei. Obiectivul administrației Obama este demenține sau a crea un total de 3,5 milioane de locuri de muncăînainte de sfârșitul anului 2010.

Eficiența acestui plan face obiectul criticilor adversarilorrepublicani ai președintelui Obama, în timp ce ideea unei a douaserii de măsuri este în curs de dezbatere în Statele Unite.

Mediafax

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Poate Maia va deveni într-o zi președinta României”. Maia Sandu, întrebată din nou despre unirea Republicii Moldova cu România
Digi24
Așteptări mari, rezultate dezamăgitoare. Summitul cu Xi îl readuce pe Trump la realitate: China nu a cedat în problemele importante
Cancan.ro
Grindina a făcut prăpăd în România. Ciclonul a lovit o mare parte din țară
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Mai mulți răniți după ce un bărbat a intrat cu mașina într-o mulțime în Italia. Șoferul a înjunghiat un trecător care a încercat să-l oprească
Mediafax
Cel mai slab rezultat din istorie pentru titlurile de stat
Click
Horoscop 17 mai. Leii sunt în centrul atenției, Scorpionii au de luat decizii importante
Digi24
Omul pe care Putin îl vrea mort și care ar putea obține pacea în Ucraina: „Am avut de-a face cu ei mulți ani, știu cum să le vorbesc”
Cancan.ro
Cât durează finala Eurovision 2026. Ora la care se va termina spectacolul de la Viena
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Turcii și românii lucrează la o dronă terestră pentru armată: FOTO și primele detalii despre proiect
Descopera.ro
Vera West, femeia care a creat unul dintre cele mai recunoscute costume din istoria filmului horror
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
De ce muzica agresivă îi calmează pe unii oameni. Ce spun psihologii despre metal, furie și anxietate