Prima pagină » Știri » Purtătorul de cuvânt al MAE rus: Băsescu și-a permis declarații neprietenești la adresa Rusiei

Purtătorul de cuvânt al MAE rus: Băsescu și-a permis declarații neprietenești la adresa Rusiei

Președintele român Traian Băsescu și-a permis în mai multe rânduri remarci neprietenești la adresa Rusiei, în timpul campaniei electorale, iar acest lucru a atras atenția la Moscova, conform unui comunicat publicat, joi, pe site-ul Ministerului rus de Externe.

Președintele român Traian Băsescu și-a permisîn mai multe rânduri remarci neprietenești laadresa Rusiei, în timpul campaniei electorale, iar acest lucru aatras atenția la Moscova, conform unui comunicat publicat, joi, pesite-ul Ministerului rus de Externe.

Purtătorul de cuvânt al MAE rus, Andrei Nesterenko, a afirmat că”în confruntarea cu rivalii săi politici, el (Băsescu) a încercatsă joace «cartea Rusiei»” și să acuze Moscova de tentativă deimplicare în afacerile interne.

„Este evident că astfel de declarații absurde nu pot decât săafecteze dezvoltarea relațiilor noastre bilaterale”, a comentatNesterenko, potrivit textului publicat pe site-ul Ministerului rusde Externe.

Președintele Băsescu a declarat, în umră cu o săptămână, în replicăla o declarație a ambasadorului Rusiei la București, că se vedenevoit să îl atenționeze că într-adevăr a trecut vremea RăzboiuluiRece și că nu se mai pot face „centre de influență în politicaromânească” sau, dacă se vor face, vor fi „retezate”.

Băsescu s-a referit la o declarație a ambasadorului Rusiei laBucurești, Aleksandr Ciurilin, care a spus că Războiul Rece s-aîncheiat, în contextul în care a fost întrebat despre dezbatereacreată în legătură cu vizita neoficială la Moscova a lui MirceaGeoană. El a subliniat totodată că Rusia nu dorește să se impliceîn campania electorală din România.

Președintele Băsescu a spus că declarația făcută de ambasadorul rusla București este una nefericită și a arătat că îl va atenționa,înclusiv oficial, că vremea Războiului Rece a trecut.

„Este vorba de o declarație nefericită a ambasadorului rus laBucurești, că a trecut vremea Războiului Rece. Și eu mă văd nevoit,și o voi face și oficial, să îl atenționez că într-adevăr a trecutvremea Războiului Rece și că nu își mai pot face centre deinfluență în politica românească sau, dacă și le vor face, le vomreteza”, a spus Băsescu.

Președintele a vorbit și despre presa din Federația Rusă. „Presarusă nu e nevoie să transfere campania din România și la Moscova șisă o redea pe larg în favoarea candidatului Geoană”, a spus el.

Mediafax

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Atac cu bombă în Monaco, orașul bogaților. Un oligarh ar fi fost ținta atacului
Digi24
Cine este Vadim Ermolaev, oligarhul ucrainean rănit în explozia de la Monaco
Cancan.ro
Ce s-a întâmplat cu fetița de 7 ani care s-a stins la o piscină celebră din București? Părinții se aflau la masă și au aflat târziu de tragedie🥺
Prosport.ro
Carmen Negoiță, apariție incendiară în costum de baie! În trecut a pozat complet goală
Adevarul
Țara care dă bani proprietarilor de mașini diesel în loc să le interzică. Combustibilul care înlocuiește motorina clasică
Mediafax
Mulți șoferi fac asta pe caniculă fără să știe că pot fi AMENDAȚI
Click
Secretele lui Djokovic la 39 de ani: dieta și rutina zilnică a marelui campion. La ce a renunțat sportivul care caută un nou titlu la Wimbledon
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
S-a aflat! Cine e bărbatul vizat de atentatul din Monaco. Panică totală în Principat, după atacul cu bombă
Ce se întâmplă doctore
Intervenția estetică la care Gina Pistol a apelat din nou! E total schimbată: „Nu trebuie să fim toate la fel”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cum arată o LADA pregătită pentru raliuri? Un astfel de model este scos la vânzare
Descopera.ro
Care este orașul din lume cu cei mai mulți oameni?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Nu ratezi nicio fustă, Bulă! Niciuna!
Descopera.ro
Celebra și bizara „Planetă Roz” ar putea ascunde nori de sare, arată un nou studiu