Prima pagină » Știri » Canicula face o primă victimă la Galați

Canicula face o primă victimă la Galați

O femeie din Galați în vârstă de 69 de ani, cu afecțiuni cardiace, a murit din cauza căldurii, marți dimineață, în timp ce își uda grădina, a declarat Mihai Polinschi, directorul Serviciului Județean de Ambulanță (SJA) Galați.

O femeie din Galați în vârstă de 69 de ani, cu afecțiuni cardiace, a murit din cauza căldurii, marți dimineață, în timp ce își uda grădina, a declarat Mihai Polinschi, directorul Serviciului Județean de Ambulanță (SJA) Galați, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Tinca Munteanu (69 de ani) a murit în jurul orei 8.30, după ce a stat mai mult timp în soare. "Bătrâna era cunoscută cu antecedente cardiace și a murit din cauza căldurii, în timp ce își uda grădina din fața blocului în care locuia. Motivul exact al morții va fi stabilit de specialiștii Institutului de Medicină Legală", a spus Polinschi.

Cel mai probabil, femeie a suferit un infarct generat de expunerea prelungită la soare, chiar dacă la acea oră temperatura nu era foarte mare, fiind de aproximativ 28-29 de grade Celsius. Decesul va fi raportat Ministerului Sănătății.

Meteorologii au atenționat, luni, cu codul galben autoritățile din aproape întreaga țară asupra caniculei ce va afecta majoritatea regiunilor României în perioada 17 – 22 iulie, insistând asupra a nouă județe care, pentru zilele de 19 și 20 ale lunii, au primit cod portocaliu. Astfel, marți și miercuri, în Banat, Crișana, Oltenia, Muntenia și în sudul și estul Moldovei, temperatura aerului va urca până la 38 de grade. (Mediafax)

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„2,5 milioane de euro în doar jumătate de zi”. Bogdan Ivan îl pune la zid pe Bolojan
Digi24
Alertă la Costinești după ce pe plajă a fost descoperit un obiect suspect
Cancan.ro
Aceste pensii cresc cu 210 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România care se vor bucura de această majorare
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
În ce condiții poate conduce o persoană cu epilepsie. Ce prevede legea în cazul accidentului din Brașov
Mediafax
„Nu uitați că președintele e matematician!” Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan întârzie să desemneze premierul
Click
Coșmar pentru pasagerii unui zbor Ryanair. Oamenii au leșinat și au vomitat după ce au stat blocați în avion
Digi24
„Nu va mai fi nici Moscova, nici Sankt Petersburg”. Ideologul lui Putin, teorie apocaliptică despre „probabilul” război nuclear
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Descopera.ro
Legumele din întreaga lume dispar. Iată cum ne afectează, fără să știm, alimentația
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Fostul președinte al unei țări a fost condamnat la moarte