Prima pagină » Știri » Băsescu, enervat de o jurnalistă de origine română din Portugalia

Băsescu, enervat de o jurnalistă de origine română din Portugalia

Președintele Traian Băsescu s-a enervat, marți seara, la Școala de vară „Comunități românești și identitate europeană", pe o jurnalistă română din Portugalia al cărei ton l-a catalogat ca fiind „deranjant", invitând-o „suav" să revină în România, nu să întrebe „Ce faceți fraților cu noi?".

Președintele Traian Băsescu s-a enervat, marți seara, la Școala de vară „Comunități românești și identitate europeană”, pe o jurnalistă română din Portugalia al cărei ton l-a catalogat ca fiind „deranjant”, invitând-o „suav” să revină în România, nu să întrebe „Ce faceți fraților cu noi?”.

În timpul dialogului dintre tinerii din diaspora și președintele Traian Băsescu, Maria Iancu, președintele Asociației Frăția din Setubal, Portugalia, i-a cerut șefului statului ca românii de peste hotare să nu fie uitați de autoritățile de la București.

„Vă rugăm să nu ne uitați! Suntem mulți care trăim afară, aproape 12 milioane. Ce faceți, fraților, cu noi?”, i s-a adresat președintelui doamna, care a afirmat că este jurnalist în Setubal.

Iritat de tonul Mariei Iancu, șeful statului a întrerupt-o, invitând-o să revină în țară, nu să pună întrebări.

„Doamnă, vedeți că nu am venit aici ca om politic. E un tip de dialog … Ia veniți acasă, vă spun eu mai suav! Veniți către casă dacă tot vă întrebați ce facem cu dumneavoastră! E deranjant tonul. Nu vreți să lăsați copiii să vorberască? Lăsați copiii să vorbească! Mulțumesc”, a spus Traian Băsescu, solicitând apoi o altă întrebare.

Totodată, arătând către jurnaliștii români acreditați la eveniment, președintele a mai spus: „Ia uitați câți ziariști sunt acolo. Credeți că mai trebuia să vină unul din Portugalia … ? Avem destule ziare, așa că lucrați aici!”. (Mediafax)

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bolojan: Mecanismul de stabilire a taxelor locale va fi modificat
Digi24
A fost Jeffrey Epstein agent Mossad? Noile documente publicate de SUA adâncesc misterul: „Oricine poate fi spion”
Cancan.ro
Cine este bărbatul care a murit în accidentul grav produs în județul Iași. Ce afacere a deținut în Vaslui. Soția lui, în stare gravă la spital
Prosport.ro
FOTO. Campioana din România e „Regina” platformei pentru adulți după ce a făcut o avere uriașă!
Adevarul
Ce se ascunde sub șantierul Autostrăzii Vestului. Descoperirea impresionantă la săparea primului tunel de la Holdea
Mediafax
Medicii amenință cu greva generală
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Elementul-cheie invocat de Rusia pentru pacea în Ucraina: „Fără el, niciun tratat de pace nu este posibil”
Cancan.ro
Fosta iubită a lui Kreiner, mesaj șocant după ce a pus mâna pe averea milionarului: 'Este diabolică'
Ce se întâmplă doctore
Imagini uitate cu Raluca Bădulescu când avea 121 de kilograme. Cum arăta înainte de operația de micșorare a stomacului
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
EXCLUSIV | Blindate românești: Firma care va produce 200 de vehicule/an
Descopera.ro
Ceva fără precedent a fost găsit într-o galaxie!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Am fost aseară la o tipă… A stins becul și mi-a zis: „Profită de mine!”
Descopera.ro
Moment istoric: Oamenii de știință au creat rinichiul universal compatibil cu orice grupă de sânge