Prima pagină » Știri externe » FACEBOOK. MICROSOFT și INSTAGRAM ar putea întârzia listarea Facebook la bursă

FACEBOOK. MICROSOFT și INSTAGRAM ar putea întârzia listarea Facebook la bursă

FACEBOOK. MICROSOFT și INSTAGRAM ar putea întârzia listarea Facebook la bursă
Oferta publică inițială a Facebook ar putea fi întârziată cu o săptămână, din cauza unor complicații de procedură apărute odată cu preluarea dezvoltatorului de aplicații Instagram pentru un miliard de dolari și cu achiziționarea unui portofolio de brevete de la Microsoft, pentru 550 milioane dolari.

Oferta publică inițială a FACEBOOK ar putea fi întârziată cu o săptămână, din cauza unor complicații de procedură apărute odată cu preluarea dezvoltatorului de aplicații Instagram pentru un miliard de dolari și cu achiziționarea unui portofolio de brevete de la Microsoft, pentru 550 milioane dolari.

FACEBOOK a anunțat recent că va prelua, pentru un miliard de dolari, compania care dezvoltă aplicația pentru smartphone-uri Instagram, prin care utilizatorul poate modifica fotografii și le poate publica pe rețelele de socializare.

FACEBOOK a anunțat că va plăti 550 milioane de dolari pentru a prelua de la Microsoft drepturile de proprietate intelectuală asupra câtorva sute de brevete.

Contractele aferente acestor tranzacții au fost semnate cu câteva săptămâni înainte ca Facebook să intre în etapele finale ale ofertei publice inițaile, care va fi probabil cea mai mare tranzacție de acest tip efectuată vreodată în industria IT.

FACEBOOK vrea să atragă aproximativ 5 miliarde de dolari prin oferta publică inițială, iar valoarea de piață estimată pentru companie la listare ar putea ajunge la 100 miliarde de dolari.

Compania a stabilit ca termen pentru efectuarea ofertei luna mai, precizând ca termene lansarea roadshow-ului pe 7 mai și debutul la tranzacționare undeva în săptămâna 14-18 mai.

O sursă apropiată situației a afirmat că investitorii ar putea fi nevoiți să aștepte o săptămână în plus, deoarece Facebook trebuie să discute impactul achizițiilor recente cu SEC, comisia pentru valori mobiliare din SUA, transmite Reuters.

FACEBOOK a raportat mați venituri în scădere în primul trimestru față de nivelul din ultimele trei luni ale anului trecut, o premieră pentru companie, potrivit căreia declinul a fost cauzat de trendurile sezoniere ale pieței de publicitate.

Scăderea veniturilor pune sub semnul întrebării capacitatea companiei de a menține creșterea explozivă din ultimii ani.

Potrivit CNBC, roadshow-ul ar putea începe acum în săptămâna 14-18 mai, astfel că listarea companiei la bursă ar putea fi întârziată până în iunie.

Vlad Popescu, [email protected]

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
România, Polonia și Ungaria, în dispută cu Pfizer pentru miliarde de euro din contractele de vaccinuri anti-COVID
Digi24
Un elev de 13 ani a înjunghiat o profesoară și a transmis totul live pe Telegram
Cancan.ro
Armin Nicoară, adevărul despre divorțul de Claudia Puican: 'M-a luat prin surprindere'
Prosport.ro
Daniela Crudu, apariție hot în jacuzzi. Cum arată acum asistenta TV care l-a scos din minți pe Gigi Becali când era iubita lui Mihai Costea
Adevarul
Punctul sensibil al lui Putin. Ce ar putea determina Moscova să pună capăt războiului
Mediafax
Uniunea Europeană speră că alegerile din Ungaria vor pune capăt blocajelor lui Viktor Orban
Click
Noelia, tânăra de 25 de ani care a ales eutanasia, a plecat „în pace”. Dorința sfâșietoare de pe patul de spital
Digi24
Decizie fără precedent în SUA. Ce urmează să apară pe bancnotele americane începând din luna iunie
Cancan.ro
Vortex polar. Începând de mâine, ninge 8 zile la rând în România, potrivit meteorologilor Accuweather. Care sunt orașele afectate
Ce se întâmplă doctore
Alt divorț neașteptat în showbiz! Vedeta care s-a despărțit în mare secret! Au împreună doi copii
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Șoferii trebuie să prezinte, de acum, un nou document pentru reducerea perioadei de suspendare a permisului
Descopera.ro
Care țară are cel mai mult petrol din lume?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Cum poate o persoană perfect normală să „alunece” în nebunie