Prima pagină » Economic » Rata șomajului a crescut în luna martie, la 7,5%, fiind înregistrați 735.000 de șomeri

Rata șomajului a crescut în luna martie, la 7,5%, fiind înregistrați 735.000 de șomeri

Rata șomajului a crescut în luna martie, la 7,5%, fiind înregistrați 735.000 de șomeri
Rata șomajului a crescut, în luna martie, cu 0,4 puncte procentuale față de februarie, ajungând la 7,5 la sută, iar numărul de șomeri a crescut cu aproximativ 29.000, ajungând la 735.000, informează, miercuri, Institutul Național de Statistică (INS).

Rata șomajului a crescut, în luna martie, cu 0,4 puncte procentuale față de februarie, ajungând la 7,5 la sută, iar numărul de șomeri a crescut cu aproximativ 29.000, ajungând la 735.000, informează, miercuri, Institutul Național de Statistică (INS).

INS precizează că rata șomajului, calculată conform Biroului Internațional al Muncii (BIM), a fost estimată la 7,5 la sută, fiind în creștere cu 0,4 puncte procentuale față de luna anterioară și cu 0,5 puncte procentuale față de nivelul înregistrat în martie 2011.

Numărul șomerilor (cu vârste între 15 și 74 ani) estimat pentru luna martie este de 735.000 de persoane, în creștere atât față de luna precedentă (706.000), cât și față de aceeași lună din anul precedent (696.000).

Pe sexe, rata șomajului pentru bărbați este opt la sută și o depășește cu 1,2 puncte procentuale pe cea a femeilor (6,8 la sută).

Pentru persoanele adulte (25-74 de ani), rata șomajului a fost estimată la 5,7 la sută, fiind 6,3 la sută în cazul bărbaților și cinci la sută în cel al femeilor.

Potrivit INS, numărul șomerilor în vârstă de 25-74 ani reprezintă 70,3 la sută din totalul șomerilor estimat pentru luna martie 2012.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un deținut reclamă la CCR o „anomalie” în Codul de Procedură Penală: „Legea îmi prelungește ILEGAL detenția”
Digi24
Ce scoruri ar obține Zelenski și Zalujnîi, fostul comandant al armatei, dacă ar fi alegeri prezidențiale în Ucraina
Cancan.ro
Răsturnare de situație în cazul exploziei din Monaco! Femeia rănită nu este soția lui Vadim Ermolaev
Prosport.ro
Ramona Olaru, dialog incendiar cu Dan Alexa. Propunerea care a încins totul: „Ce pot eu să-ți ofer pentru asta?”
Adevarul
Se naște un Guvern fără precedent în România? Analistul Costin Ciobanu explică capcana din spatele ofertei lansate de Sorin Grindeanu
Mediafax
CRITICI DURE lansate de Kelemen Hunor: Guvernul e varză, Parlamentul e varză, trebuie să avem o instituție în picioare
Click
Sara, fiica lui Brigitte Pastramă, s-a mutat cu iubitul ei la doar 18 ani. Cum a reacționat vedeta: „Copii mari, probleme mari”
Digi24
Cadavrele administrative ale statului: companii fără activitate, fără angajați și cu sedii fictive
Cancan.ro
Descoperirea făcută de inspectorii ITM la Spitalul Județean Buzău, la 8 luni de la moartea medicului Ștefania Szabo
Ce se întâmplă doctore
Elena Udrea rupe tăcerea la un an de la eliberarea din închisoare. Adevărul despre relația cu Adrian Alexandrov. Ce se întâmplă în relația lor
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia a deschis comenzile pentru noul Sandero Stepway Hybrid 155. Cât costă în România
Descopera.ro
Greșeala făcută de mulți oameni cu telefoanele vechi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
Cercetătorii au numărat din nou câte insecte sunt pe Pământ, iar rezultatul a depășit așteptările