Prima pagină » Știri politice » PSD Suceava: Însemnele UE și ale Guvernului, folosite ilegal pentru promovarea „Horei Bucovinei”

PSD Suceava: Însemnele UE și ale Guvernului, folosite ilegal pentru promovarea „Horei Bucovinei”

Președintele PSD Suceava, deputatul Cătălin Nechifor, a declarat, luni, că organizatorii "Horei Bucovinei", care s-a desfășurat duminică în comuna suceveană Bucșoaia, au folosit ilegal, pe bannerele de promovare a evenimentului, însemnele Uniunii Europene și ale Guvernului României.

Președintele PSD Suceava, deputatul Cătălin Nechifor, a declarat, luni, că organizatorii „Horei Bucovinei”, care s-a desfășurat duminică în comuna suceveană Bucșoaia, au folosit ilegal, pe bannerele de promovare a evenimentului, însemnele Uniunii Europene și ale Guvernului României.

Nechifor a spus, într-o conferință de presă, că din discursul susținut de președintele Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Flutur, la deschiderea manifestării, a înțeles că organizarea a fost asigurată de către crescătorii de animale și producătorii din județ, dar că a constatat că pe bannerele de promovare a evenimentului erau siglele Consiliului Județean Suceava, ale Guvernului României și ale Uniunii Europene.

El consideră că este „total aiurea” ca Uniunea Europeană și Guvernul României să se regăsească printre cei care susțin evenimentul.

Nechifor a mai spus că este posibil ca bannerele să fie cele de anul trecut, când evenimentul a fost organizat printr-un proiect finanțat prin POR, întrucât a văzut că data și anul de pe aceste bannere erau corectate cu pixul.

„Ar trebui să se explice de ce s-a folosit ilegal imaginea Guvernului și a Uniunii Europene la un eveniment la care acestea nu asigură finanțare”, a afirmat liderul social-democrat sucevean, citat de corespondentul MEDIAFAX.

El a mai spus că participând la Hora Bucovinei a constatat și starea deplorabilă a Taberei Bucșoaia și consideră că președintele CJ Suceava, Gheorghe Flutur, a luat o decizie eronată atunci când a făcut demersuri la Guvern pentru transferul taberei din administrarea statului în administrarea Primăriei orașului Frasin.

Câteva mii de persoane au participat, duminică, în localitatea suceveană Bucșoaia, din orașul Frasin, la „Hora Bucovinei”, manifestare anuală și care marchează urcatul oilor la munte, în acest an organizarea fiind asigurată de către crescătorii de animale și producători, și nu de autorități județene.

Președintele Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Flutur, inițiatorul acestei acțiuni, a deschis „Hora Bucovinei” arătând că la a patra ediție manifestarea este organizată de crescători de animale și producătorii din județ.

„În acest an manifestarea este finanțată exclusiv din fonduri private”, a spus Flutur, care a subliniat că organizarea aparține de acum Asociației Crescătorilor de Animale „Plaiul Bucovinei” și Asociația „Produs în Bucovina”.

El a precizat că acțiunea lansată în 2008 și susținută ulterior de autoritățile județene și-a atins acum scopul inițial, respectiv să fie organizată de cei cărora li se adresează.

Prima ediție a evenimentului „Hora Bucovinei” a fost organizată în anul 2008, la inițiativa lui Gheorghe Flutur, iar în 2009 la această acțiune a participat și președintele Traian Băsescu, care a tuns mai multe oi.

Proiectul „Hora Bucovinei” a fost finanțat în 2011 cu fonduri europene prin POR pentru creșterea gradului de atractivitate a județului Suceava și promovarea produsului specific „Hora Bucovinei”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nava morții a ajuns în Canada / Un pasager de pe MV Hondius, testat pozitiv pentru hantavirus
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Mihai Trăistariu, reacție tranșantă după locul 3 al României la Eurovision: ,,Nu poți face..''
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Piatra Teiului, marele viaduct de pe lacul Bicaz. Cum s-a schimbat locul de la porțile Moldovei, Bucovinei și Transilvaniei
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
Două zodii intră într-o perioadă de aur începând cu 21 mai. Se vor afla sub o stea norocoasă, apar oportunități importante și se anunță reușite în plan financiar și sentimental
Digi24
Omul pe care Putin îl vrea mort și care ar putea obține pacea în Ucraina: „Am avut de-a face cu ei mulți ani, știu cum să le vorbesc”
Cancan.ro
Am aflat cine este iubitul secret al Alexandrei Căpitănescu. Este muzician și el!
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Un ARO 243 de armată, scos la vânzare pe OLX. Cât cere proprietarul pentru modelul românesc produs în 1989
Descopera.ro
Vera West, femeia care a creat unul dintre cele mai recunoscute costume din istoria filmului horror
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Oamenii de știință au descoperit o semnătură chimică ascunsă care ar putea dezvălui viața extraterestră