Prima pagină » Știri » NOAPTEA MUZEELOR 2012 SIBIU. Personaje în costume de epocă, între care baronul Brukenthal și soția sa

NOAPTEA MUZEELOR 2012 SIBIU. Personaje în costume de epocă, între care baronul Brukenthal și soția sa

NOAPTEA MUZEELOR 2012 SIBIU. Personaje în costume de epocă, între care baronul Brukenthal și soția sa
Cele patru personaje în costume de epocă - baronul Samuel von Brukenthal, soția sa Sofia, o servantă și un lacheu - care vor întâmpina vizitatorii la Noaptea Muzeelor de la Muzeul Național Brukenthal au fost prezentate vineri, fiind primite de primarul Sibiului, Klaus Iohannis.

Cele patru personaje în costume de epocă – baronul Samuel von Brukenthal, soția sa Sofia, o servantă și un lacheu – care vor întâmpina vizitatorii la Noaptea Muzeelor 2012 de la Muzeul Național Brukenthal au fost prezentate vineri, fiind primite de primarul Sibiului, Klaus Iohannis.

Cele patru personaje – baronul Samuel von Brukenthal, soția sa Sofia, o servantă și un lacheu – sunt întruchipate de angajați ai Muzeului Național Brukenthal, care au fost primiți, vineri, de primarul Sibiului, Klaus Iohannis, la sediul municipalității, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Cei patru vor întâmpina vizitatorii, cu ocazia Nopții Muzeelor, sâmbătă spre duminică, la Muzeul Național Brukenthal.

Potrivit reprezentanților muzeului, îmbrăcămintea baronului și a baronesei, realizate după portretele celor doi din Palatul Brukenthal, alături de rochia unei servante și costumul unui lacheu, au costat 6.000 de lei și au fost realizate în atelierele unui sibian.

„Cred că mulți vizitatori vor aprecia acest proiect în mod deosebit. Cred că este unul din programele pe care ni le-am dorit, ni le-am imaginat atunci când am inventat Sibiu Baroc.Update împreună cu colegii mei care se ocupă de acest program. Nu e un secret pentru nimeni că Sibiul a avut perioade bune și foarte bune, iar perioada în care baronul Brukenthal a guvernat Ardealul a fost foarte bună”, a declarat Klaus Iohannis.

Baronul poartă „un habit a la francaise”, alcătuit din jachetă, vestă, pantaloni până la genunchi, cămașă cu jabou, cravată, manșete din dantelă și are drept accesoriu decorația Ordinul Sfântului Ștefan. Sofia von Brukenthal poartă o rochie a la francaise, peste un jupon. Corsetul este acoperit de un panou decorativ. Rochia prezintă la spate pliuri Watteau, mâneci până la cot terminate cu manșete „pagodă” și engageantes din dantelă.

Cele două costume sunt realizate după portretele baronului și soției sale, care se găsesc în Salonul de Muzică din Palatul Brukenthal.

Costumul servantei este alcătuit din jachetă caraco ce prezintă mâneci înaripate, jupon, șorț și bonetă, fiind folosit drept model un tablou intitulat „Micuța ciocolatieră” al unui pictor elevețian.

Costumul lacheului este alcătuit din jachetă, vestă, pantaloni până la genunchi, cămașă albă, cu galoane și nasturi aurii.

Vizitatorii se vor putea fotografia cu cele patru personaje, sâmbătă, accesul fiind gratuit la Palatul Brukenthal, între orele 16.00-24.00.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce gătim de Sfânta Maria. 5 rețete tradiționale pentru masa de sărbătoare
Digi24
Alertă la Costinești după ce pe plajă a fost descoperit un obiect suspect
Cancan.ro
Aceste pensii cresc cu 210 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România care se vor bucura de această majorare
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Criza de la Cernavodă și capcana orelor de vârf: obiceiul banal care umflă factura între 19:00 și 23:00
Mediafax
SUA își pune aliații NATO la test: Trump decide cine rămâne „loial” înainte de retragerea trupelor din Europa
Click
De ce vezi curieri nepalezi cu geci și mănuși la temperaturi de 40°C. Explicația este surprinzătoare
Digi24
„Nu va mai fi nici Moscova, nici Sankt Petersburg”. Ideologul lui Putin, teorie apocaliptică despre „probabilul” război nuclear
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Descopera.ro
Legumele din întreaga lume dispar. Iată cum ne afectează, fără să știm, alimentația
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Gândirea în afara tiparelor ar putea necesita un control al creierului mai redus