Prima pagină » Știri politice » ALL INCLUSIVE ELECTORAL. Oferta Robert Negoiță: tur al Parlamentului, masă la restaurant plus o vizită la mănăstirea Cernica. VIDEOREPORTAJ

ALL INCLUSIVE ELECTORAL. Oferta Robert Negoiță: tur al Parlamentului, masă la restaurant plus o vizită la mănăstirea Cernica. VIDEOREPORTAJ

ALL INCLUSIVE ELECTORAL. Oferta Robert Negoiță: tur al Parlamentului, masă la restaurant plus o vizită la mănăstirea Cernica. VIDEOREPORTAJ
Oferta electorală pentru alegerile locale

Clădirea Palatului Parlamentului a devenit loc de pelerinaj în timpul campaniei electorale pentru cetățenii aduși cu autocarele de candidați. Dacă parlamentarii trec din ce în ce mai rar pe la muncă, instituția se trezește la viață datorită alegătorilor aduși în vizită.

Metoda este folosită de mai mulți parlamentari care s-au înscris în cursa pentru alegerile locale. Scopul simplu este de a câștiga voturi. Candidatul USL pentru Primăria Sectorului 3, Robert Negoiță, a venit cu o ofertă completă: vizitarea clădirii Parlamentului, o masă la restaurantul de la hotelul Rin, plus o vizită la mănăstirea Cernica.

În parcarea Parlamentului, autocarele cu emblema hotelului „Rin” stau la umbră în șir indian, așteptând cuminți excursioniștii. În interior, zarvă mare. „Stați în rând, nu plecați doamnă”, îi strigă o blondă unei doamne care vrea să-și extindă traseul prin Palatul Parlamentului. „Lăsați-mă în pace vreau să văd ce este aici”, se luptă doamna pentru drepturile ei. Adusă să vadă clădirea unde lucrează aleșii neamului, ea nu vrea să lase ceva neobservat. Nu câștigă însă războiul, iar cerbicia organizatorilor o readuce tăcută în pluton.

O administratoră de bloc mărturisește că s-a implicat în „organizare”. Niște pachete de sărbători de la candidatul Negoiță, strângerea de oameni prin parcuri. „Treburi de campanie”, pe scurt. Ca o credincioasă la spovedanie arată că nu are nimic de ascuns: urmează să meargă la hotel pentru o masă la restaurant și de acolo la mănăstirea Cernica.

„Doamne, ce frumoasă este. Puțini oameni merită să ajungă aici”, se miră o doamnă durdulie de clădirea Palatului Parlamentului. Nu toată lumea este la fel de încântată de traseu. „M-au urcat pe scări până la șase apoi am coborât. Nu am văzut prea mult. Cică lucrează parlamentarii și nu avem voie”, se plânge o doamnă. Îi mulțumește totuși candidatului Negoiță pentru această excursie.

La finalul turului Parlamentului sunt conduși în formație, sunt conduși spre autocare. „Nu vă grăbiți, nu pleacă nimeni fără dumneavoastră”, strigă o femeie „din comitetul de organizare” la mulțimea care își căuta năucă autocarul cu care venise. „La Rin hotel, tăticule”!, comandă un bătrânel șoferului plictisit de așteptarea prea lungă.

„Fac asta mai bine de doi ani de zile și asta fac permanent și asta trebuie să facă orice politician. Nu o fac neapărat pentru oameni, ci o fac pentru mine, este de datoria mea să o fac. Cred că oamenii sunt satisfăcuți, de asta vin în număr așa de mare. Oamenii au nevoie să se întâlnească, să socializeze, au nevoie să se cunoască. Nu cred că îi interesează pe cetățean cât a costat campania mea sau a domnului Liviu Negoiță”, explică sigur pe el candidatul USL, Robert Negoiță.

Mulți dintre „invitații” candidatului au fost pentru prima dată la Parlament. Pentru ei vizita în locul unde muncesc aleșii neamului a fost un moment special, care poate fi repetat, cu puțin noroc, la următoarea campanie. În sectorul 3, competiția este dură, dar un lucru este sigur: va câștiga Negoiță. Electoratul va decide dacă Liviu sau Robert.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Spania scoate zeci de mii de apartamente ieftine la vânzare
Digi24
Surse: Nicușor Dan cheamă partidele la consultări oficiale. Cele patru scenarii ale președintelui
Cancan.ro
Elena Mateescu anunță urgia care lovește România. Vin ploi puternice, tunete și lapoviță la munte
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață. Cum a venit la filmări soția lui Victor Cornea
Adevarul
Ce ar însemna o guvernare cu AUR? Politologul Cristian Pîrvulescu dezvăluie detaliul pe care mulți români îl ignoră
Mediafax
Ai cumpărat de la Zara? Datele clienților, expuse într-un atac cibernetic
Click
Serialul „de neratat”, de pe Netflix, recomandat de Irina Margareta Nistor, vocea filmelor video din comunism: „E the best!”
Digi24
PNL somează PSD să pună capăt crizei politice. Reacția lui Sorin Grindeanu
Cancan.ro
Îl recunoști? Vedeta din România a slăbit 46 de kilograme
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Raluca Bădulescu în costum de baie și fără perucă. Imagini rare cu vedeta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Greșeala pe care o fac mulți când aleg un autovehicul
Descopera.ro
De ce nu am găsit încă extratereștri? Paradoxul care îi pune în dificultate pe cercetători
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Măria mea se tăvălea cu un tip în patul nostru matrimonial
Descopera.ro
O specie de somn s-a adaptat de minune în apele poluate ale Indoneziei