Prima pagină » Economic » Credit Agricole preia Emporiki Bank România de la divizia Emporiki Bank Grecia

Credit Agricole preia Emporiki Bank România de la divizia Emporiki Bank Grecia

Credit Agricole preia Emporiki Bank România de la divizia Emporiki Bank Grecia
Grupul francez Credit Agricole va prelua Emporiki Bank România de la divizia Emporiki Bank Grecia, pe care o deține integral, iar după finalizarea tranzacției subsidiara românească va adopta numele Credit Agricole.

Grupul francez Credit Agricole va prelua Emporiki Bank România de la divizia Emporiki Bank Grecia, pe care o deține integral, iar după finalizarea tranzacției subsidiara românească va adopta numele Credit Agricole, informează Mediafax.

Preluarea care trebuie aprobată de Banca Națională a României este „ultima etapă a unui proces început în 2009, în scopul consolidării legăturilor dintre Credit Agricole și subsidiarele grupului Emporiki”, se arată într-un comunicat al Emporiki Bank România.

Emporiki România beneficiază deja de acces la finanțare directă din partea grupului francez, se arată în comunicat.

Acordul pentru preluarea subsidiarei din România face parte dintr-un transfer mai amplu, al tuturor subsidiarelor Emporiki Bank din Balcani, către grupul Credit Agricole.

Decizia vine în contextul incertitudinilor privind situația din Grecia după alegeruile de duminică, dar și la scurt timp după un articol al cotidianului Wall Street Journal, care anunța, pe surse, că grupul francez ar putea renunța la Emporiki, lăsând instituția de credit să se prăbușească, dacă Grecia iese din zona euro.

Credit Agricole a preluat Emporiki Bank în 2006. Emporiki este cea mai mare bancă cu capital străin din Grecia.

Transferul vizează subsidiarele din România, Bulgaria și Albania, potrivit cotidianului elen Kathimerini.

Emporiki Bank România a avut anul trecut pierderi de 5,1 milioane euro, cu 62% mai mici decât cele din 2010, rezultatele negative din ultimii doi ani fiind determinate de nivelul ridicat al provizioanelor. Emporiki Bank funcționează pe piața bancară din România din 1996.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe