Prima pagină » Știri » Comisia Europeană este îngrijorată de situația din România. Barroso a vorbit la telefon cu Ponta

Comisia Europeană este îngrijorată de situația din România. Barroso a vorbit la telefon cu Ponta

Comisia Europeană este îngrijorată de situația din România. Barroso a vorbit la telefon cu Ponta
Comisia Europeană este îngrijorată în legătură cu ultimele evoluții din România, în special de acțiunile care par a reduce puterile ale instituțiilor independente precum CC, iar Jose Manuel Barroso a vorbit cu premierul Ponta pentru a exprima îngrijorarea Comisiei

Comisia Europeană este îngrijorată în legătură cu ultimele evoluții din România, în special de acțiunile care par a reduce puterile ale instituțiilor independente precum CC, iar Jose Manuel Barroso a vorbit cu premierul Ponta pentru a exprima îngrijorarea Comisiei.

„Comisia Europeană este îngrijorată de evoluțiile curente din România, în special cu privire la acțiunile care par să reducă puterile efective ale instituțiilor independente precum Curtea Constituțională. Statul de drept, controlul democratic și independența sistemului judiciar sunt pietre de temelia ale democrației europene și indispensabile pentru încrederea reciprocă în interiorul UE. Politica guvernamentală și acțiunea politică trebuie să respecte aceste principii și valori”, se arată într-o declarație a Comisiei Europene referitoare la România, dată publicității vineri.

Comisia precizează că deja urmărește reforma judiciară și măsurile anticorupție în contextul Mecanismului de Cooperare și Verificare și că în prezent este în curs de finalizare un raport referitor la cei cinci ani de activitate pe aceste teme în România.

„Recentele evoluții ar putea periclita progresul făcut de-a lungul anilor”, avertizează Comisia.

„Președintele Comisiei Europene a discutat astăzi cu premierul României și a exprimat îngrijorarea Comisiei. Premierul Ponta va veni la Bruxelles joia viitoare pentru a se întâlni cu președintele Barroso și a discuta aceste aspecte. Între timp, analizele Comisiei asupra situației vor continua și vor avea loc alte contacte între Comisie și autoritățile române”, se mai arată în comunicat.

Premierul Victor Ponta a declarat pentru MEDIAFAX că a discutat, vineri dimineața, cu președintele Comisiei Europene, Jose Barroso, căruia i-a transmis punctul de vedere al Guvernului privind situația politică internă, cei doi oficiali convenind să aibă o întâlnire, joi, la Bruxelles pe această temă

„În această dimineață, am discutat la telefon cu președintele Comisiei Europene, domnul José Manuel Barroso, căruia i-am spus punctul nostru de vedere și joi voi avea o întâlnire cu domnia sa la Bruxelles”, a spus Ponta.

El a precizat că și ministrul Justiției, Titus Corlățean, se va întâlni, miercuri, tot la Bruxelles, cu comisarul european pe probleme de justiție, Viviane Reding.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un loc din Spania, desemnat drept CEL MAI FRUMOS de pe PLANETĂ de revista britanică Time Out
Digi24
ANALIZĂ Arma secretă a extremei drepte: „povestea” câștigă inimile tinerilor educați din Europa. Exemplul Călin Georgescu
Cancan.ro
'Profetul Apocalipsei' anunță o mare catastrofă în august 2026, după ce a prezis războiul din Iran și pandemia Covid-19,
Prosport.ro
FOTO. Cea mai sexy fană de la Cupa Mondială, apariție hot în bikini!
Adevarul
Ce joburi au românii care câștigă peste 10.000 de lei pe lună. Cum au ajuns la aceste salarii
Mediafax
Cum se împărțea viitorul ROMÂNIEI fără ca românii să știe. Documentul care face lumină
Click
Mama lui Codin Maticiuc, operată din nou pe creier. Care este starea ei: „O rugăciune nu strică”
Digi24
Statele Unite au acordat primele despăgubiri, de 3 milioane de dolari, pentru victimele misteriosului „sindrom Havana”
Cancan.ro
O fostă campioană și-a ținut iubitul, avocat celebru, ostatic într-un apartament din București. Trupele speciale au intervenit prin balcon să-l salveze
Ce se întâmplă doctore
Cum a slăbit Sore 30 de kilograme în doar 9 luni. Ce a scos din alimentație și regula pe care o respectă de ani de zile
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Schimbări MAJORE în grupul Volkswagen. Ce plănuiesc germanii?
Descopera.ro
Nu timpul petrecut în jocuri video îi afectează pe tineri! Ce au descoperit acum oamenii de știință?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Descopera.ro
În 1975, Uniunea Sovietică a montat un tun pe o navă spațială și a tras cu el. Ce încercau să facă?