Prima pagină » Economic » Alro: Nu a fost luată nicio decizie privind reducerea producției

Alro: Nu a fost luată nicio decizie privind reducerea producției

Alro: Nu a fost luată nicio decizie privind reducerea producției
Combinatul de aluminiu Alro Slatina (ALR) nu a luat până în prezent nicio decizie cu privire la reducerea producției și continuă negocierile cu Hidroelectrica pentru alimentarea cu energie, potrivit unui comunicat al companiei transmis Bursei de Valori.

Combinatul de aluminiu Alro Slatina (ALR) nu a luat până în prezent nicio decizie cu privire la reducerea producției și continuă negocierile cu Hidroelectrica pentru alimentarea cu energie, potrivit unui comunicat al companiei transmis Bursei de Valori.

„Nu am luat, încă, o hotărâre referitor la reducerea capacității de producție. În momentul de față, analizăm situația curentă, în strictă legătură cu livrarea de energie electrică. În plus, ținând cont de recentele declarații cu privire la declanșarea stării de forță majoră de la Hidroelectrica, Alro analizează multiple variante pentru a fi pregătită în cazul în care această măsură va intra în aplicare”, a declarat, în comunicat, directorul general al Alro, Gheorghe Dobra.

Luând în considerare perioada anterioară de forță majoră, care permite Hidroelectrica să reducă volumele livrate clienților, Alro trebuie să se asigure că are îndeplinite toate condițiile pentru exploatarea în siguranță a fluxului tehnologic, în cazul în care livrările de electricitate vor suferi fluctuații semnificative, potrivit companiei.

Liderul de sindicat de la Alro Slatina Constantin Popescu a declarat marți corespondentului MEDIAFAX că managementul companiei intenționează să oprească 20% din activitatea uzinei, din cauza faptului că nu s-a ajuns deocamdată la un acord cu Hidroelectrica privind contractul de energie electrică.

Totodată, zeci de angajați păzesc hala nouă de prelucrare a aluminiului de teamă ca activitatea să nu fie oprită și astfel să își piardă locurile de muncă.

„Am fost anunțați de luni seara că se dorește închiderea halei noi de aluminiu. Acolo lucrează peste 100 de oameni, dar ideea este că dacă se închide aceea vor fi disponibilizați aproximativ 1.600 de oameni, atât de la Slatina cât și de la Tulcea pentru că activitatea lor are legătură cu cea din hala care se închide”, a afirmat Popescu.

La Alro lucrează în prezent 2.500 de oameni, iar în primul semestru al anului 2012 compania a înregistrat profit de 30 de milioane de dolari.

Alro, companie deținută de grupul Vimetco, înregistrat în Olanda și controlat de omul de afaceri rus Vitali Machitski, este cel mai mare consumator de energie electrică din România. Compania a primit anul trecut energie de la Hidroelectrica în baza unui contract de 322,47 milioane lei, cel mai mare dintre contractele bilaterale ale producătorului de electricitate deținut de stat.

Contractele directe de vânzare a energiei, la prețuri sub cele din piață, au fost încheiate de Hidroelectrica între 2001 și 2003 și expiră în 2014, 2015 sau 2018.

Discuțiile purtate săptămâna trecută de administratorii Hidroelectrica și Alro privind contractul de livrare a energiei, la care a participat și Machitski, nu au dus la niciun rezultat, urmând să fie reluate în această săptămână.

Hidroelectrica a intrat în insolvență în 20 iunie, la solicitarea Consiliului de Administrație. Consiliul și-a motivat cererea prin scăderea cifrei de afaceri și creșterea datoriilor, pe fondul unui „dezastru de management” și al secetei din 2011.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nu știi ce să scrii de Paște? 19 mesaje pentru familie, prieteni și nu numai
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
Câți lei a plătit Alex din București pentru un singur ardei, în Auchan Vitan: „Eu m-am blocat un pic, recunosc”
Prosport.ro
Gigi Becali i-a pus un teanc de bani în mână lui Alexandru Tudor! Avem imaginile cu gestul surprinzător
Adevarul
Afacerea de succes a unui elev de 17 ani: cumpără depozite cu 100 de dolari și vinde „comori” pe eBay de mii de euro
Mediafax
Criza care seamănă cu pandemia: zboruri anulate, combustibil scump și niciun calendar pentru redresare
Click
Insula ascunsă din Grecia care cucerește turiștii cu peisaje de vis și mâncare ieftină
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Turistă mexicană, șocată de cum arată WC-urile trenurilor din România. Cum a reacționat când a deschis ușa
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Criză în apărare: dronele israeliene de 400 mil. euro nu mai ajung, Miruță vrea rezilierea
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Astronomii ar fi înțeles de ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat