Prima pagină » Economic » Mario Draghi, anchetat pentru conflict de interese. Cine și de ce a depus plângere împotriva șefului BCE

Mario Draghi, anchetat pentru conflict de interese. Cine și de ce a depus plângere împotriva șefului BCE

Mario Draghi, anchetat pentru conflict de interese. Cine și de ce a depus plângere împotriva șefului BCE
Plângerea împotriva lui Draghi a fost depusă în iunie de Corporate Europe Observatory, o organizație din Bruxelles care promovează transparența.

Autoritatea internă de supraveghere a UE a lansat o investigație vizându-l pe președintele Băncii Centrale Europene (BCE), Mario Draghi, după o sesizare că acesta s-ar afla în conflilct de interese, din cauza apartenenței la G30, un club al bancherilor de top, potrivit Euobserver, preluat de Mediafax

„Am primit o plângere și am trimis o scrisoare la BCE. Acum așteptăm un răspuns”, a declarat un purtător de cuvânt al ombudsmanului UE, Nikiforos Diamandouros. BCE are timp până la sfârșitul lunii octombrie pentru a răspunde, a spus el.

BCE a confirmat primirea scrisorii, însă a respins afirmația că apartenența la G30 ar fi contrară codului etic al instituții.
Plângerea împotriva lui Draghi a fost depusă în iunie de Corporate Europe Observatory, o organizație din Bruxelles care promovează transparența.

Corporate Europe Observatory a criticat apartenența lui Draghi la un grup de lobby bancar al cărui obiectiv declarat este să influențeze dezbaterea privind reglementarea sectorului bancar.

„Există o natură opacă în privința activităților grupului și în privința membrilor. Publicul nu pote cunoaște detaliile implicării șefului BCE, întrucât întâlnirile sunt confidențiale. Informații asupra discuțiilor care au loc și asupra unor eventuale angajamente ale membrilor față de anumite direcții de acțiune nu sunt accesibile publicului. În opinia noastră, grupul are caracteristicile unui vehicul de lobby pentru interese financiare private”, se arată în sesizarea Corporate Europe Observatory.

Draghi a fost deja puternic criticat la numirea în funcția de președinte al BCE, întrucât anterior a deținut postul de manager la banca americană de investiții Goldman Sachs, unde a supravegheat operațiunile europene, între care tranzacții prin care Grecia și-a ascuns deficitul bugetar real.

Bloomberg a deschis un proces împotriva BCE la curtea de justiție a UE din Luxembourg din cauza refuzului băncii centrale de a prezenta documente interne referitoare la operațiunile Goldman Sachs – Grecia.

G30 este condus de fostul președinte al BCE Jean-Claude Trichet, iar printre membri se numără importante persoane cu atribuții de reglementare, directori din sectorul financiar și academicieni. Fostul șef al Rezervei Federale Paul Volcker, guvernatorul Băncii Canadei, Mark Carney, guvernatorul Băncii Angliei, Mervyn King, guvernatorul Băncii Israelului, Stanley Fischer, guvernatorul Băncii Chinei, Zhou Xiaochuan, președintele UBS, Axel Weber, profesorul de la Universitatea Princeton Paul Krugman și Kenneth Rogoff, profesor la Universitatea Harvard, sunt de asemenea membri.
 

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce gătim de Sfânta Maria. 5 rețete tradiționale pentru masa de sărbătoare
Digi24
Alertă la Costinești după ce pe plajă a fost descoperit un obiect suspect
Cancan.ro
Aceste pensii cresc cu 210 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România care se vor bucura de această majorare
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Criza de la Cernavodă și capcana orelor de vârf: obiceiul banal care umflă factura între 19:00 și 23:00
Mediafax
SUA își pune aliații NATO la test: Trump decide cine rămâne „loial” înainte de retragerea trupelor din Europa
Click
Povestea soldaților găsiți sub motocicleta din Dunăre. Ce scria pe plăcuțele lor de identificare
Digi24
„Nu va mai fi nici Moscova, nici Sankt Petersburg”. Ideologul lui Putin, teorie apocaliptică despre „probabilul” război nuclear
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Descopera.ro
Legumele din întreaga lume dispar. Iată cum ne afectează, fără să știm, alimentația
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Ce alternative la alergare sunt recomandate pentru impact redus asupra articulațiilor?