Prima pagină » Magazin » Monica Ghiurco și-a încetat activitatea de coordonare editorială a site-urilor TVR

Monica Ghiurco și-a încetat activitatea de coordonare editorială a site-urilor TVR

Monica Ghiurco și-a încetat activitatea de coordonare editorială a site-urilor TVR
Monica Ghiurco, redactor-prezentator în cadrul Direcției Emisiuni Informative și Sport a TVR, și-a încetat, miercuri, activitatea de coordonare editorială a site-urilor Televiziunii Române, potrivit unui comunicat remis MEDIAFAX de reprezentanții televiziunii publice.

Monica Ghiurco, redactor-prezentator în cadrul Direcției Emisiuni Informative și Sport a TVR, și-a încetat, miercuri, activitatea de coordonare editorială a site-urilor Televiziunii Române, potrivit unui comunicat remis MEDIAFAX de reprezentanții televiziunii publice.

Decizia a fost luată miercuri de Claudiu Săftoiu, președintele-director general (PDG) al Societății Române de Televiziune (SRTv). Ea prevede retragerea, pe 15 august, „a atribuțiilor îndeplinite suplimentar de Monica Ghiurco, redactor-prezentator în cadrul Direcției Emisiuni Informative și Sport a TVR, de coordonare editorială a TVR Interactiv (coordonarea din punct de vedere editorial a producției, postării și distribuirii de content prin și de pe site-urile TVR)”.

Referitor la motivația acestei decizii, reprezentanții TVR au declarat, joi, pentru MEDIAFAX: „Potrivit raportului întocmit de Grupul de lucru înființat prin hotărârea Consiliului de Administrație al TVR, departamentul TVR Interactiv nu va mai exista în noua organigramă. Sarcinile editoriale ale acestui departament urmează să fie împărțite între mai multe structuri (Știri – pentru tvrinfo.ro, Programe – tvrplus.ro, Comunicare – pentru tvr.ro). Prin urmare, coordonarea editorială a site-urilor TVR va reveni fiecărei structuri în parte”.

Retragerea atribuțiilor Monicăi Ghiurco la site-urile TVR vine după ce Claudiu Săftoiu a declarat, într-un interviu acordat agenției MEDIAFAX pe 10 august, că Departamentul TVR Interactiv va intra în coordonarea Direcției Știri din Televiziunea Română. În prezent, Direcția Știri este condusă interimar de Claudiu Lucaci.

Monica Ghiurco a preluat în prima parte a lunii iulie, tot printr-o decizie a lui Claudiu Săftoiu, coordonarea din punct de vedere editorial a producției, postării și distribuirii de conținut prin și de pe site-urile TVR, potrivit unui comunicat de presă remis MEDIAFAX pe 7 iulie.

Ulterior, pe 17 iulie, Mona Dîrțu, directorul TVR Interactiv, a anunțat, pe contul său de Facebook, că a decis să plece din Televiziunea Română, din cauză că nu mai are dreptul să ia decizii editoriale pentru noile site-uri ale televiziunii publice. Mona Dîrțu fusese adusă în TVR de fostul președinte-director general al Televiziunii Române, Alexandru Lăzescu.

Departamentul TVR Interactiv a fost înființat în noiembrie 2010, tot de fosta conducere a Televiziunii Române, asigurată de Alexandru Lăzescu.

Jurnalista Monica Ghiurco este redactor-prezentator în cadrul DEIS din februarie 2002. Totodată, Monica Ghiurco are, din 13 iulie, atribuții de coordonare editorială a producțiilor de știri și dezbateri difuzate pe TVR 1, TVR 2 și TVR Info, după cum au declarat la momentul respectiv, pentru MEDIAFAX, reprezentanții Televiziunii Române.

Între timp, miercuri, 15 august, la ora 23.59, TVR Info, televiziunea de știri din portofoliul Televiziunii Române, și-a suspendat emisia. Decizia a fost luată de Claudiu Săftoiu, ca urmare a hotărârii Consiliului de Administrație al TVR din data de 10 august, prin care a fost aprobat Programul de redresare economică a Televiziunii Române. Acest program prevede că TVR Info și TVR Cultural își vor înceta emisia, iar misiunea TVR Cultural va fi preluată de TVR 2 și TVR 3.

TVR are în momentul de față o pierdere cumulată de 145.618.779,33 de euro, iar perioada necesară pentru a plăti această datorie este estimată la 7,5 ani, după cum a declarat Claudiu Săftoiu în interviul acordat agenției MEDIAFAX.

Conducerea Societății Române de Televiziune trebuie să elaboreze o strategie de restructurare a Televiziunii Române, după ce, pe 27 iunie, Guvernul a adoptat o ordonanță de urgență (OUG) potrivit căreia Consiliul de Administrație al TVR trebuie să aprobe, în termen de 45 zile (de la publicarea în MO a OUG, n.r), un program de redresare economică, cu restructurări economice, de personal și plata datoriilor fiscale în șase luni. După acest interval, CA al TVR trebuie să prezinte rezultatele Parlamentului, conform respectivei ordonanțe a Guvernului.

Recomandarea video

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe