Prima pagină » Știri externe » AVERTISMENTUL DUR al lui Obama către un lider al lumii: „Nu depăși LINIA ROȘIE”

AVERTISMENTUL DUR al lui Obama către un lider al lumii: „Nu depăși LINIA ROȘIE”

AVERTISMENTUL DUR al lui Obama către un lider al lumii:
Statele Unite se pregătesc de ce e mai rău

Statele Unite au menționat luni posibilitatea unei intervenții militare în Siria în cazul în care se vor disloca sau folosi arme chimice în această țară, unde luptele dintre insurgenți și forțele guvernamentale cresc în intensitate, în special în Alep, relatează AFP.

„Până acum, nu am dat nici un ordin pentru o intervenție militară” în Siria, a declarat președintele american, Barack Obama, în timpul unei conferințe de presă. Dar „dacă vom începe să vedem arme chimice mutate sau folosite, acest lucru îmi va schimba modul de gândire”, a adăugat președintele.

„Supraveghem situația atent, am pregătit o serie de planuri (…) și le-am exprimat clar tuturor forțelor din regiune că este vorba despre o linie roșie pentru noi, și că vor fi consecințe enorme” dacă se va depăși, a menționat Obama.

Președintele francez, Francois Hollande, a repetat că o soluție politică în Siria nu va fi posibilă fără plecarea de la putere a președintelui Bashar al-Assad, el discutând acest subiect cu noul mediator internațional, Lakhdar Brahimi, care declarase anterior că încă nu este pregătit să ia o poziție în acest subiect.

„Este necesar să orpim acest război civil și nu va fi simplu”, a declarat pentru France 2 succesorul desemnat al lui Kofi Annan

„Ceea ce se întâmplă pe teren, sunt crime teroriste care vizează poporul sirian și care sunt făcute de grupări înarmate susținute de țări cunoscute”, a susținut Ministerul sirian de Externe, încercând să nege termenul de război civil.

Damascul acuză constant Arabia Saudită și Qatarul că aprovizionează insurgenții cu armament.

Cel puțin 131 de persoane, dintre care 57 civili, 37 militari și 37 rebeli, au fost ucise luni, potrivit unui bilanț provizoriu al Observatorului Sirian pentru Drepturile Omului (OSDO), care a estimat un număr de aproximativ 23.000 de morți de la debutul revoltei, în martie 2011.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Raport alarmant la Curtea de Argeș. Apa iese la fel de tulbure ca la intrare, bazinele nu au fost dezinfectate de două decenii
Digi24
Fetiță de patru ani, în comă după ce ar fi fost bătută grav. Dosar penal pentru tentativă de omor
Cancan.ro
A murit și soția însărcinată a lui Sorin Iacob, afaceristul care și-a pierdut viața în accidentul cumplit din Iași 😢
Prosport.ro
FOTO. Campioana din România e „Regina” platformei pentru adulți după ce a făcut o avere uriașă!
Adevarul
Generalul rus împușcat la Moscova s-ar fi aflat în vizită la amanta sa. Dezvăluirile picante făcute de un ziarist ucrainean
Mediafax
Piloții și personalul de cabină al unei mari companii aeriene intră joi în grevă. Sunt posibile perturbări majore ale zborurilor
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
VIDEO Reacția lui Călin Georgescu atunci când susținătorii săi au început să spună Tatăl Nostru pe holurile Tribunalului
Cancan.ro
Categoria de români care va rămâne fără certificatele de handicap. Ilie Bolojan a anunțat controale majore
Ce se întâmplă doctore
Îți mai amintești de Mircea Solcanu? Cum arată acum după ce a renunțat la cariera în televiziune
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
7 mașini ce riscă să fie interzise în parcările publice. Modelele penalizate de infrastructura veche
Descopera.ro
Ceva fără precedent a fost găsit într-o galaxie!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Am fost aseară la o tipă… A stins becul și mi-a zis: „Profită de mine!”
Descopera.ro
Orașul din Europa în care poți plăti cafeaua cu Bitcoin