Prima pagină » Magazin » Zdob și Zdub și Vama concurează pentru a cânta în deschiderea concertului Red Hot Chili Peppers

Zdob și Zdub și Vama concurează pentru a cânta în deschiderea concertului Red Hot Chili Peppers

Zdob și Zdub și Vama concurează pentru a cânta în deschiderea concertului Red Hot Chili Peppers
Zdob și Zdub, Vama, Grimus, OCS și E.M.I.L. sunt finalistele competiției organizate de un post de radio din București în urma căreia va fi desemnată trupa care va cânta în deschiderea concertului pe care Red Hot Chili Peppers îl va susține pe 31 august, la București

Zdob și Zdub, Vama, Grimus, OCS și E.M.I.L. sunt finalistele competiției organizate de un post de radio în urma căreia va fi desemnată trupa care va cânta în deschiderea concertului pe care Red Hot Chili Peppers îl va susține pe 31 august în București, potrivit unui comunicat remis Mediafax.

Competiția a început pe 6 august, când fanii Red Hot Chili Peppers au fost invitați să propună și să voteze trupa pe care o doresc în deschiderea formației americane.

La finalul concursului au fost alese cinci trupe finaliste, în urma voturilor acordate de participanți în proporție de 50%, la care s-au adăugat voturile unui juriu format din reprezentanții postului de radio și Emagic, organizatorul concertului, în proporție de 50% .

Lista cu cele cinci trupe finaliste va fi înaintată managementului trupei Red Hot Chilli Peppers, al cărui vot final va desemna formația care va cânta în deschiderea concertului de pe 31 august.

„E minunat că publicul este implicat direct în procesul de selectare a trupei”, a declarat Roman Iagupov, solistul Zdob și Zdub, formație care a mai cântat în deschiderea concertului pe care trupa Red Hot Chili Peppers l-a susținut la Moscova.

„Într-o lume care stă sub semnul interactivității, în care granița dintre artiști și fani este trasată doar de un click de mouse, inițiativa Rock FM mi se pare binevenită”, a spus și Tudor Chirilă, vocalul trupei Vama.

Trupa Red Hot Chili Peppers va cânta pentru prima dată în România pe 31 august, la Arena Națională din București.

Înființat în urmă cu aproape 30 de ani, de Flea (chitară bas) și Anthony Kiedis (solist), buni prieteni din copilărie, grupul californian Red Hot Chili Peppers a devenit unul dintre numele majore din muzica rock a anilor 1990.

Trupa a lansat până în prezent 10 albume, debutând cu „The Red Hot Chili Peppers” (1984) și continuând cu „Freaky Styley” (1985), „The Uplift Mofo Party Plan” (1987), „Mother’s Milk” (1989), „Blood Sugar Sex Magik” (1991), „One Hot Minute”, „Californication” (1999), „By the Way” (2002), „Stadium Arcadium” (2006) și „I’m with You” (2011).

Una dintre cele mai de succes trupe din istoria rockului, Red Hot Chili Peppers a vândut mai mult de 70 de milioane de discuri, inclusiv 5 LP-uri premiate de mai multe ori cu discul de platină, și a câștigat șapte premii Grammy.

Red Hot Chili Peppers a revenit în forță pe piața muzicală în vara acestui an, odată cu lansarea materialului discografic „I’m With You”, al 10-lea album de studio din cariera grupului californian, după o pauză de cinci ani și după plecarea chitaristului John Frusciante.

Turneul de promovare a acestui album a debutat pe 27 iulie, în SUA, în prezent desfășurându-se în Europa.

Recomandarea video

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe