Prima pagină » Magazin » Andrea Bocelli va concerta pentru prima dată în România – VIDEO

Andrea Bocelli va concerta pentru prima dată în România – VIDEO

Andrea Bocelli va concerta pentru prima dată în România - VIDEO
Tenorul italian Andrea Bocelli va cânta pentru români pentru prima dată, pe 10 mai 2013, în Piața Constituției din București, informează organizatorii evenimentului, Project Events și European Events Service.

Tenorul italian Andrea Bocelli va cânta pentru români pentru prima dată, pe 10 mai 2013, în Piața Constituției din București, informează organizatorii evenimentului, Project Events și European Events Service.

De-a lungul anilor, au existat numeroase speculații în presă despre un posibil show al lui Andrea Bocelli în România, iar fanii au semnat petiții online în încercarea de a convinge organizatorii de concerte să îl aducă pe cunoscutul artist în țara noastră, se arată în comunicatul emis Project Events și European Events Service. În comunicat se mai spune că negocierile pentru aducerea lui Andrea Bocelli la București s-au întins pe o durată de peste un an.

Astfel, pentru prima oară în România, pe 10 mai 2013, în Piața Constituției din Capitală, românii vor avea șansa să petreacă o seară în compania „Legendei noului mileniu”, cum a fost numit Andrea Bocelli de marii critici ai lumii, și să fredoneze alături de artist melodii precum: „Time To Say Goodbye”, „Con te Partiro”, „Vivo Per Lei”, „Besame Mucho” și „Nessun Dorma”.

Andrea Bocelli s-a născut pe 22 septembrie 1958, în Lajatico, într-o familie de fermieri. La vârsta de 6 ani începe să ia lecții de pian, flaut și saxofon. Din nefericire copilăria sa a fost marcată de un eveniment nefericit. Născut cu glaucom grav, artistul orbește total la doar 12 ani, în urma unui accident survenit în timpul unui meci de fotbal. La scurt timp după accident, el câștigă prima sa competiție muzicală, Margherita d’Oro in Viareggio, cu melodia „O sole mio”.

Cariera sa își are debutul la Festivalul San Remo, în 1994, la secțiunea dedicată debutanților, unde câștigă cu melodia „Calmo della Sera”. Imediat după festival, Bocelli lansează primul său album, ce poartă titlul melodiei câștigătoare.

Recunoașterea internațională vine în 1996, odată cu lansarea melodiei „Con te Partiro”, care ulterior va fi rescrisă pentru a fi cântată în duet cu Sarah Brightman și redenumită „Time to Say Goodbye”, piesă ascultată în toate colțurile lumii. Albumul intitulat „Romanza”, ce cuprinde melodia pe care milioane de fani voiau să o asculte la infinit, a depășit toate recordurile de vânzări.

În 1997 își face debutul și în operă, interpretând cu succes părți din „Madame Butterfly” și „Tosca”.

Deși iubește muzica, inițial Andrea Bocelli s-a pregătit pentru o carieră de avocat. El a obținut titlul de Doctor în avocatură și chiar a lucrat o perioadă ca avocat la curtea de justiție din Pisa. De-a lungul timpului, cu fiecare concert susținut, reacțiile oamenilor din public l-au convins că adevărata sa menire este de a încânta și emoționa oamenii prin melodiile pe care le interpretează cu atâta pasiune.

Pentru toți cei ce își doresc să-l asculte live pe Andrea Bocelli, biletele se pun în vânzare luni și pot fi cumpărate din magazinul Biletoo din Unirea Shopping Center, magazinele Flanco, librăriile Adevărul, magazinele Diverta, Muzica, Sala Palatului, Librăria Eminescu, Palatul Național al Copiilor și stația de metrou Unirii 1. Cei ce doresc să comande biletele online o pot face de pe biletoo.ro, blt.ro, bilet.ro, bilete.ro și myticket.ro.

Există șase categorii de prețuri pentru bilete cu loc și o categorie de preț pentru bilete în picioare. Prețurile biletelor sunt: zona VIP – 1.400 de lei, categoria I – 900 de lei, categoria a II-a – 750 de lei, categoria a III-a – 550 de lei, categoria a IV-a – 350 de lei, categoria a V-a – 250 de lei și „în picioare” (fără loc) – 150 de lei.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
SURPRIZĂ! Denise Rifai, suspectă în dosarul DNA în care este acuzat Ciprian Ciucu.
Digi24
Ce se va întâmpla cu Volodimir Zelenski după război. Răspunsul dat de majoritatea ucrainenilor
Cancan.ro
Insecta care a invadat Bucureștiul din cauza căldurii. Avertismentul autorităților
Prosport.ro
Imaginile zilei: Gigi Becali a cărat „cărămizi” de bani cash cu papornița de hârtie!
Adevarul
ANALIZĂ Cum ar arăta România cu un cabinet AUR. Avertismentul politologului Andrei Țăranu: „Are mai multe fețe”
Mediafax
DOCUMENT EXCLUSIV. Tribunalul Ilfov a suspendat deciziile lui Bolojan împotriva susținătorilor lui Veștea
Click
Transformare spectaculoasă pentru Oana Roman și fiica ei! Câte kilograme au slăbit și care este secretul succesului: „E chiar bine”
Digi24
Societatea secretă a elitei mondiale, expusă accidental pe internet. Ce discută miliardarii și când are loc următoarea întâlnire
Cancan.ro
Ciprian Ciucu audiat la DNA. Informații de ultimă oră despre primarul Capitalei
Ce se întâmplă doctore
Primul val de caniculă lovește România. Temperaturile urcă până la 36 de grade! Disconfortul termic va fi accentuat
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Cât costă cel mai nou sedan BMW în România?
Descopera.ro
3 motive pentru care extratereștrii nu ne vizitează
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. MARIA: – Bă Ioane, dacă îți bag un piranha în chiloți, știi ce face?
Descopera.ro
Un presupus prototip pentru Stonehenge, descoperit în apropiere de celebrul monument neolitic