Prima pagină » Actualitate » ACCIDENTUL feroviar din Grecia. Şeful de gară din Larisa, audiat peste şapte ore. Protestele continuă

ACCIDENTUL feroviar din Grecia. Şeful de gară din Larisa, audiat peste şapte ore. Protestele continuă

Elena Popescu
ACCIDENTUL feroviar din Grecia. Şeful de gară din Larisa, audiat peste şapte ore. Protestele continuă

Un tren de pasageri care făcea legătura între Atena şi Salonic și care transporta sute de persoane s-a ciocnit cu viteză mare de un tren de marfă care venea din sens opus, ucigând 57 de persoane.  Tragedia s-a petrecut în Tempe, în centrul Greciei, în apropiere de oraşul Larissa, pe 28 februarie.

Şeful de gară din oraşul Larisa din Grecia a rămas în arest după catastrofa feroviară de săptămâna trecută, iar angajaţii căilor ferate îşi continuă greva, relatează DPA. Avocatul bărbatului a spus luni că clientul său a fost audiat duminică de anchetatori timp de peste şapte ore. Dacă va fi găsit vinovat de ucidere din culpă, el riscă până la zece ani de închisoare, scrie Agerpres.

Şeful de gară a recunoscut că a schimbat greşit un macaz, ceea ce a dus la coliziunea între un tren de pasageri şi un tren de marfă, a declarat avocatul său pentru postul public elen de televiziune ERT.

Accidentul feroviar din Grecia. Protestele continuă

Angajaţii căilor ferate elene se află în grevă pentru a cincea zi consecutiv, pentru a protesta împotriva situaţiei reţelei de căi ferate din ţară. De asemenea, duminică, au avut loc ciocniri violente între poliţie şi protestatari la Atena.

Foto: Profimedia

Tragedia în care au murit 57 de persoane este cel mai grav accident feroviar din istoria Greciei.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bogdan Ivan: Rafinăria Petrotel ar putea să fie redeschisă în 45 de zile, după ce România a obținut derogări din partea SUA de la aplicarea sancțiunilor
Digi24
Hainele și nu pozele nud ale consulului Ucrainei în Republica Dominicană au dus la concedierea ei. Ce a purtat Victoria Iakimova
Cancan.ro
Câți bani a primit un șofer Uber din București, pentru o cursă de 785 lei, în a doua zi de Paște
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Ucrainenii ar fi lansat de două ori purtători de rachete în spațiu. Tehnologia ar putea avea aplicații anti-rachetă, inclusiv împotriva sistemului Oreșnik
Mediafax
Trump reacționează la înfrângerea suferită de Viktor Orban: Era prietenul meu, dar nu au fost alegerile mele
Click
Cine sunt suspecții judecați pentru furtul tezaurului dacic. Înțelegerea șocantă făcută de autoritățile olandeze cu hoții
Digi24
„Super El Nino” amenință întreaga planetă. Experții avertizează că ar putea fi „cel mai puternic din ultimii 140 de ani”
Cancan.ro
Cum s-a produs accidentul de Paște din Snagov. Ce greșeală fatală a comis Mihai, șoferul BMW-ului
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Video | O femeie a vrut să-și prindă soțul în flagrant și a făcut un gest nebunesc în trafic
Descopera.ro
Care este diferența dintre antropologie și sociologie?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Nu îmi place că te culci cu soția mea!
Descopera.ro
Un film pierdut al lui Georges Méliès, părintele cinematografiei moderne, a fost regăsit după 100 de ani