Prima pagină » Actualitate » Amenințări cu moartea la adresa premierului israelian Naftali Bennett. Obiectul primit într-un plic și care a pus în alertă serviciile de securitate

Amenințări cu moartea la adresa premierului israelian Naftali Bennett. Obiectul primit într-un plic și care a pus în alertă serviciile de securitate

Otilia Serescu
Amenințări cu moartea la adresa premierului israelian Naftali Bennett. Obiectul primit într-un plic și care a pus în alertă serviciile de securitate
Israelul interzice călătoriile către SUA și mai multe state din Europa din cauza variantei Omicron

O scrisoare adresată prim-ministrului israelian Naftali Bennett și familiei sale a pus în alertă serviciile de securitate. În plic se afla un text în care demnitarul era amenințat cu moartea și, lângă aceasta, era un glonț.

Oficialii de securitate ai Biroului Primului Ministru au decis imediat să întărească unitatea responsabilă cu protejarea familiei lui Bennett, a transmis Biroul Primului Ministru, citat de The Times of Israel.

A fost deschisă o amplă anchetă în acest caz.

Scrisoarea a ajuns la un corp de clădire adiacent al casei familiei lui Bennett din Ra’anana, pe care premierul folosește mai mult decât reședința oficială, și a fost adresată atât demnitarului, cât și familiei sale, conform Channel 12.

Scrisoarea, care ar fi ajuns marți dimineață, conținea „amenințări detaliate cu moartea” adresate prim-ministrului și familiei sale. Conform unor surse apropiate anchetei, el a spus că oricine a trimis scrisoarea a „adunat informații” cu privire la familie și că acesta a fost un factor care a declanșat creșterea imediată a securității în jurul familiei Bennett.

Un ordin impus de instanță a interzis publicarea mai multor detalii referitoare la caz.

Channel 12 a transmis și că scrisoarea nu a fost considerată „un pericol real” pentru familia Bennett, dar „nimeni nu vrea să riște”.

Naftali Bennett a sugerat că este vorba de un conflict de natură politică, spunând pe Twitter că astfel de dispute nu ar trebui să se ridice la nivelul „violenței, agresiunii sau amenințărilor cu moartea”.

„Conflictul politic, oricât de profund ar fi, nu ar trebui să ajungă la violență, hărțuire și amenințări cu moartea. Trebuie să facem totul ca astfel de fenomene pur și simplu să nu existe. Cu toții suntem oameni”, a scris el pe Twitter.

Partenerii de coaliție ai lui Bennett, inclusiv ministrul de Externe Yair Lapid și ministrul Apărării Benny Gantz, au denunțat scrisoarea și glonțul de amenințare care au fost trimise familiei premierului.

Lapid a spus că scrisoarea arată „unde poate duce ura”.

„Vom continua să luptăm împotriva discursului urii în stradă, pe rețelele de socializare, peste tot. Nu ne vor indimida. Extremiștii nu vor învinge majoritatea sănătoasă”, a spus el pe Twitter.

Gantz a spus că amenințările sunt „depășirea unei linii roșii”, adăugând că „un glonț într-un plic se poate transforma în trei gloanțe trase dintr-un pistol” – cu referire la asasinarea prim-ministrului Yitzhak Rabin de către un extremist de dreapta în 1995.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cât de des se uită copiii președintelui la televizor? Nicușor Dan: „Au voie, când și când, la niște filme pe calculator”
Digi24
Pe cine vor românii premier și ce cred că ar trebui să facă Nicușor Dan în conflictul Grindeanu vs. Bolojan (Sondaj comandat de Digi24)
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! Tragedie în lumea fotbalului! Fostul internațional a murit la doar 48 de ani!
Prosport.ro
Primarul Ciprian Ciucu îi dă lovitura de grație lui Gigi Becali
Adevarul
„Fabricile de mașini devin fabrici de tancuri”. Cum se sinucide economic UE și dă aripi ascensiunii fasciste
Mediafax
Ilie Bolojan anunță lista companiilor de stat care vor fi închise sau comasate. Ce se va întâmpla cu celelalte
Click
Sarah, fiica cea mică a Anamariei Prodan, de nerecunoscut. Cum arată după ce a „topit” un număr considerabil de kilograme
Digi24
Cine va fi următorul „perturbator-șef” al Uniunii Europene. 5 lideri ar putea prelua rolul lui Viktor Orban
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! A murit părintele Clement Popa
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Oana Roman în costum de baie la 50 de ani. Și-a etalat noua siluetă! A slăbit drastic
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Americanii au lansat cea mai „parșivă” dronă. Inspirată de „peștele vampir” care urmărește ținta înainte de atac
Descopera.ro
Un bărbat a găsit cea mai mare peșteră din lume!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion către Măria: - – Ce ai fată de stai dezbrăcată?
Descopera.ro
Ceva ascuns adânc sub suprafața exoplanetelor le-ar putea proteja de radiația cosmică