Prima pagină » Actualitate » ANM a emis cod roșu de CANICULĂ pentru trei județe. Temperaturile maxime pot ajunge și până la 41 de grade Celsius

ANM a emis cod roșu de CANICULĂ pentru trei județe. Temperaturile maxime pot ajunge și până la 41 de grade Celsius

ANM a emis cod roșu de CANICULĂ pentru trei județe. Temperaturile maxime pot ajunge și până la 41 de grade Celsius

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, sâmbătă, un cod roșu de caniculă valabil pentru județele Mehedinți, Dolj și Olt. În aceste zone, temperaturile maxime vor atinge 39-41 de grade Celsius, iar disconfortul termic va fi extrem.

Avertizarea va intra în vigoare duminică dimineață, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități, iar indicele UV va fi periculos, cu valori de 9–10 unități între orele 11:00 și 17:00.

Minimele termice vor fi de 21-24 de grade Celsius, caracterizând nopți tropicale.

Pe lângă acest cod roșu, specialiștii au emis și un cod portocaliu de caniculă și disconfort termic accentuat, care va afecta duminică Banatul, Muntenia, nordul Olteniei, sud-vestul Transilvaniei, sudul Dobrogei continentale.

Aici, temperaturile maxime vor fi între 37 și 39 de grade, iar minimele nu vor scădea sub 20 de grade.

Un cod galben de caniculă va fi în vigoare pentru Crișana, Maramureș, cea mai mare parte a Moldovei și Transilvaniei, nordul Dobrogei continentale.

În aceste regiuni, valul de căldură se va extinde și intensifica, iar temperaturile vor urca până la 33…37 de grade Celsius, cu minime de 18…20 de grade. Și aici, ITU va depăși ușor pragul critic de 80.

Ziua de sâmbătă va aduce în continuare temperaturi sufocante în multe zone din țară, chiar dacă valul de caniculă începe să piardă din intensitate pe alocuri, potrivit prognozei întocmite de ANM.

În sud, sud-vest și în centrul României, după prânz, aerul devine din nou greu de suportat, cu disconfort termic accentuat și valori de temperatură care urcă periculos, fiind emisă o atenţionare de tip cod portocaliu.

Luni, valul de căldură extremă se va menține în aproape toată țara, iar în sud va continua chiar să se intensifice.

Autoritățile recomandă evitarea expunerii la soare în intervalul de vârf al radiațiilor UV, hidratare corespunzătoare și limitarea activităților în aer liber, scrie Adevărul.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sfântul Vasile, unul dintre cei mai mari sfinţi ai Bisericii Ortodoxe. De ce este bine să bei vin pe 1 ianuarie
Digi24
Rusia oferă primele detalii despre presupusul atac ucrainean asupra reşedinţei lui Putin. Cum descrie Moscova evenimentele
Cancan.ro
O nouă descoperire uluitoare în cazul Rodicăi Stănoiu, după substanțele afrodisiace. Ce obiecte s-au ridicat din locuință
Prosport.ro
Ce mai face Arpad Paszkany. Iubita mai tânără l-a fotografiat în vila lor luxoasă din Marbella
Adevarul
Cazul unei adolescente aflată la risc de deportare din Danemarca a atras atenția lui Musk. Comentariul acestuia a suscitat un val de reacții online
Mediafax
Ce se scumpește din 1 ianuarie. Lista accizelor și taxelor ce intră în vigoare
Click
Lumea filmului, în doliu. A murit îndrăgitul actor care a jucat în cel mai bun serial din toate timpurile
Digi24
Vladimir Putin a transmis rușilor cel mai scurt mesaj de Anul Nou de la începutul războiului. Ce le-a spus dictatorul
Cancan.ro
Prima imagine cu Dan Petrescu după chimioterapie: boala l-a topit pe picioare. E de nerecunoscut
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Cum explică președintele FIFA prețurile „astronomice” pentru biletele de la Cupa Mondială 2026?