Prima pagină » Actualitate » Aproape 30 de români se aflau pe un feribot care a luat foc în Marea Mediterană. Precizările MAE

Aproape 30 de români se aflau pe un feribot care a luat foc în Marea Mediterană. Precizările MAE

Operațiunea de salvare de pe nava Euroferry Olympia / Sursa: Profimedia

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) a anunțat, vineri, că 29 de români se aflau printre cele aproape 300 de persoane de pe un feribot, aflat în largul coaselor grecești, la bordul căruia a izbucnit un incendiu la primele ore ale dimineții.

Ministerul Afacerilor Externe s-a autosesizat, prin intermediul Ambasadei României în Republica Elenă și al Consulului Onorific al României în insula Corfu, în urma informațiilor apărute în presa elenă referitoare la incidentul produs în dimineața zilei vineri în apropierea Insulei Corfu, în care a fost implicat un feribot ce transporta bunuri și persoane pe ruta dintre Republica Elenă și Republica Italiană, a transmis MAE.

La bord se aflau 288 de persoane, iar turiștii au fost evacuați în bărcile de salvare. Potrivit informațiilor obținute de diplomații români de la autoritățile grecești, printre pasagerii și personalul navigant salvat se numără 29 cetățeni români. De asemenea, autoritățile au comunicat că toți pasagerii au fost evacuați de pe navă, fiind preluați de alte ambarcațiuni care să-i transporte la țărm, iar operațiunea era încă în desfășurare.

„Ambasada României la Atena a solicitat autorităților elene, în regim de urgență, informații suplimentare cu privire la identitatea și starea de sănătate a cetățenilor români afectați, misiunea urmând să acorde asistență consulară, în limita competențelor legale. MAE precizează că la nivelul misiunii diplomatice nu au fost primite solicitări de asistență consulară din partea cetățenilor români în legătură incidentul produs”, a transmis MAE.

Potivit MAE, cetățenii români pot solicita asistență consulară la următoarele numere de telefon ale Ambasadei României în Republica Elenă: +30 210 6728875 și +30 210 6728879, apelurile fiind redirecționate către Centrul de Contact și Suport al Cetățenilor Români din Străinătate (CCSCRS) şi preluate de către operatorii Call Center în regim de permanență. De asemenea, cetățenii români care se confruntă cu o situaţie dificilă, specială, cu un caracter de urgenţă, au la dispoziție următorul număr de telefon de permanență al Ambasadei României la Atena: +30 6978996222.

Cum s-a produs incendiul

Incendiu a izbucnit vineri la bordul feribotului Euroferry Olympia, sub steag italian, aflat în Marea Mediterană, lângă Corfu, după cum anunțat poliția portuară din Grecia, potrivit Euronews, care preia AFP. Din primele informații, la bord erau la acel moment 288 de persoane – dintre care 237 de pasageri și 51 de membri ai echipajului, turiștii au fost evacuați în bărcile de salvare.

Feribotul Euroferry Olympia se îndrepta spre Italia după ce plecase din Igoumenitsa, Grecia, atunci când a izbucnit incendiul, la ora 4.30. Toți pasagerii sunt în siguranță, în bărci de salvare, a anunțat secretarul de stat pentru  flota comercială Kostas Katsafados la postul grec de radio Skai.

Nu au fost înregistrate victime, iar poliția a anunțat că șase nave au fost trimise în zonă pentru a acorda ajutor. „Căpitanul navei Euroferry Olympia le-a cerut pasagerilor să părăsească vaporul”, au anunțat polițiștii.

Pasagerii au fost transportați pe insula Corfu, aflată în apropiere, după cum au spus reprezentanții Coastei de Gardă din Grecia care au coordonat operațiunea de salvare.

Cauza incendiului nu a fost încă stabilită, dar o investigație a fost declanșată în acest sens.

Potrivit informațiilor de pe site-ul companiei care o deține, Grimaldi Lines, feribotul are o capacitate de 560 de pasageri, are 73 de cabine și 28 de cabine superioare.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O țară în care lucrează sute de mii de români discută creșterea vârstei de pensionare
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
S-a aflat acum! Ce alimente au consumat Antonella și Sara în Ajunul Crăciunului. Ar fi fost contaminate, potrivit specialiștilor. Poliția are deja 5 suspecți
Prosport.ro
FOTO. Cuplul anului. Vestea a venit chiar de Crăciun
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Meteorologii ANM fac anunțul cu privire la primele zile din 2026. Temperaturi neobișnuite la început de an
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Vlăduța Lupău a primit o nouă LOVITURĂ, după ce s-a aflat că numele ei apare într-un dosar penal internațional. Unde a fost de urgență luni, 29 decembrie
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un tunner german a desenat viitoarea Dacia. Randările cu C-Neo care aprind discuțiile
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
Jocuri financiare: Cum a vrut Rusia să împiedice apropierea Bulgariei de Austro-Ungaria