Prima pagină » Actualitate » Autoritățile noastre au readus în țară alți 74 de români, din LIBAN/ MAE menține avertizarea: „EVITAŢI ORICE CĂLĂTORIE!”

Autoritățile noastre au readus în țară alți 74 de români, din LIBAN/ MAE menține avertizarea: „EVITAŢI ORICE CĂLĂTORIE!”

74 de români au fost ajutați să se întoarcă acasă, cu sprijinul autorităților române și sub coordonarea Prim Ministrului României, în contextul escaladării conflictului din regiunea Orientului Mijlociu. Astfel, vineri, Ministerul Afacerilor Externe și cu sprijinul Ministerului Apărării Naționale (MApN) și al altor parteneri instituționali, au fost aduși în România, din Liban, anunță MAE printr-un comunicat de presă. 

În contextul escaladării conflictului din regiunea Orientului Mijlociu, Ministerul Afacerilor Externe (MAE) precizează că vineri, 4 octombrie 2024, sub coordonarea Prim Ministrului României, 74 de români s-au întors din Liban la bordul unei aeronave aparținând Forțelor Aeriene Române.

Zborul umanitar s-a derulat în contextul transportului din această dimineață a ajutoarelor umanitare oferite în regim gratuit de către România populației civile din Republica Libaneză. Cele 74 de persoane au fost sprijinite de către personalul Ambasadei României la Beirut și de două echipe consulare mobile din cadrul Unității de reacție rapidă a MAE în vederea eliberării documentelor de călătorie și îndeplinirii tuturor formalităților necesare îmbarcării. De asemenea, au fost întreprinse demersuri, pe lângă autoritățile locale competente, pentru realizarea zborului în condiții de siguranță.

În același comunicat, este precizat și faptul că MAE a emis un avertisment de călătorie în zona respectivă, iar românii aflați pe teritoriul Libanului trebuie să se înregistreze la misiunea diplomatică a României la Beirut, pentru a beneficia de protecție consulară.

Operațiunea este susținută, de asemenea, de alte autorități române, la sosirea pe teritoriul României a cetățenilor români și a membrilor lor de familie structurile din cadrul Ministerului Afacerilor Interne urmând să acorde asistența necesară în strânsă cooperare cu organizații neguvernamentale și Primăria București. MAE și Ambasada României în Republica Libaneză vor rămâne în contact permanent cu cetățenii români și membrii lor de familie care și-au semnalat prezența și s-au înregistrat la misiunea diplomatică. Totodată, MAE reamintește că este în vigoare, încă din luna octombrie 2023, un avertisment de călătorie de nivel 8/9 – „EVITAŢI ORICE CĂLĂTORIE!” pentru întreg teritoriul Republicii Libaneze, disponibil la https://www.mae.ro/node/2896, informațiile fiind actualizate în mod constant, în funcție de evoluțiile de securitate din regiune. MAE reiterează recomandarea fermă adresată cetăţenilor români prezenţi în această ţară de a-şi înregistra prezenţa la misiunea diplomatică a României la Beirut, pentru a facilita acordarea protecţiei consulare.

CITEȘTE ȘI:

Nicolae Ciucă: Situația din Liban devine tot mai critică. Siguranța fiecărui român trebuie să fie o PRIORITATE pentru România

Guvernul anunță SPRIJIN pentru populația din Liban / Un transport cu ajutoare a plecat vineri dimineață

Recomandarea video

Mediafax
Descoperire istorică în medicină: Cercetătorii au creat un plămân uman „care respiră” pe un cip, din celulele unei singure persoane
Digi24
Spionajul ucrainean dezvăluie planul lui Putin de a arunca în aer negocierile de pace. Când și unde estimează că vor lovi rușii
Cancan.ro
Laura Cosoi, ÎNSĂRCINATĂ pentru a 5-a oară! A făcut anunțul de ziua ei de naștere
Prosport.ro
Nepotul lui Țiriac, devastat! Se cunoștea cu prima victimă a incendiului din Elveția
Adevarul
Câți bani a făcut un șofer român de Bolt și Uber în noaptea de Revelion: „Concluzia o trageți voi, dacă a meritat sau nu”
Mediafax
Se circulă în condiții de iarnă pe mai multe autostrăzi și drumuri naționale
Click
Anunțul momentului pentru românii care stau la casă! Singura construcție din curte pentru care nu mai iei amendă de până la 100.000 de lei
Digi24
Vladimir Putin i-a trimis lui Donald Trump „dovezile” că Volodimir Zelenski a vrut să-l asasineze
Cancan.ro
Loredana Groza, îngenuncheată de durere la înmormântarea tatălui. Momentul în care artista a cedat lângă sicriu
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate acum Daniela Gyorfi din cauza intervențiilor estetice! Fanii s-au șocat când au văzut-o
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
ARCMEDIA, nr. 1 detașat în clasamentul grupurilor de presă, la nivel național, în luna decembrie