Prima pagină » Actualitate » Cauza morții regretatei actrițe Cristina Deleanu. Eugen Cristea, soțul ei, a făcut dezvăluiri: „A fost dur și o boală foarte ciudată”

Cauza morții regretatei actrițe Cristina Deleanu. Eugen Cristea, soțul ei, a făcut dezvăluiri: „A fost dur și o boală foarte ciudată”

Cauza morții regretatei actrițe Cristina Deleanu. Eugen Cristea, soțul ei, a făcut dezvăluiri: „A fost dur și o boală foarte ciudată”
sursa foto: Facebook/Nicolae Calugarita

Eugen Cristea, soțul regretatei actrițe, Cristina Deleanu, a vorbit despre problemele medicale ale soției sale, care au condus la decesul ei. El a mai dat detalii și despre ultimele zile din viața ei.

Cristina Deleanu a murit la data de 15 mai, la vârsta de 84 de ani. Ea și Eugen Cristea au format unul dintre cele mai apreciate și mai solide cupluri din lumea filmului românesc.

Cei doi au trait o intensă poveste de dragoste, mai bine de 40 de ani, și erau de nedespărțit. Prin urmare, moartea regretatei artiste a lăsat un gol imens în sufletul partenerului ei de viață.

„Dincolo de durere chiar sfâșietoare, chiar nu mi-aș fi imaginat că poate fi o durere sfâșietoare. (…) Dispariția doamnei Cristina Deleanu este tragică. Singurul lucru care mă liniștește este faptul că a trăit o viață lungă și, îndrăznesc să spun eu, o viață frumoasă și plină de împliniri.

Îmi pare rău că nu am ajuns la o cifră pe care mi-aș fi dorit-o. Pe data de 4 august am fi împlinit 41 de ani de când suntem împreună. Așa avem 40 de ani și câteva luni. Îmi pare foarte rău.”, a declarat Eugen Cristea în exclusivitate la Știrile Antena Stars, emisiune prezentată de Geanina Ilieș și Marius Niță.

Dar de ce boală suferea Cristina Deleanu? Eugen Cristea a povestit că avea o afecțiune la stomac. Se pare că lucrurile s-au agravat în ultima lună de viață.

„Nu a suferit mult, dar a fost dur și o boală foarte ciudată. Nu am înțeles eu prea bine ce a fost, un fel de infarct stomacal, dacă am înțeles bine. Probabil că există și așa ceva. Îmi pare rău, dar voi încerca să merg înainte cu ajutorul celor din jur. Îmi doresc ca Bunul Dumnezeu să o primească în din ce în ce mai numeroasa Sa armată de îngeri.

Se confrunta cu probleme medicale, dar ele s-au agravat exact în urmă cu o lună. Toate au pornit de la stomac. Bineînțeles, au făcut o mie de investigații. O internare la spital, încă una, până sâmbătă. Sâmbătă noaptea a făcut o criză îngrozitoare și am dus-o la Floreasca și, în ciuda îngrijirilor extraordinare, nu s-a putut. Sigur că a contat mult și vârsta.”, a mai spus actorul.

Recomandarea video

Mediafax
Virusul HPV va afecta 8 din 10 persoane pe parcursul vieții, chiar și în cazul relațiilor stabile
Digi24
„Pare că noi suntem următorii”. Teritoriul danez care vrea independența, dar se teme că va ajunge ținta lui Trump sau a Rusiei
Cancan.ro
O mare fabrică din România se închide după decenii de activitate. Peste 800 de angajați riscă să rămână fără loc de muncă
Prosport.ro
FOTO. „Ești perfectă”. Apariției vedetei i-a extaziat pe fani
Adevarul
Putin și Xi jubilează privindu-i pe americani cum se chinuie în Iran? Expert de la Casa Albă: „Suntem blocați într-o capcană creată de noi înșine”
Mediafax
Cercetătorii confirmă: ceaiul matcha poate reduce strănutul la persoanele alergice
Click
„Îi plăcea să mănânce simplu” Rețeta de post cu spanac pe care Nicolae Ceaușescu o consuma pe săturate. Leguma pe care o evita cu desăvârșire
Digi24
„Veţi vedea curând”. Iranul dezminte afirmaţiile lui Hegseth şi spune că „nu există nicio problemă” cu liderul Mojtaba Khamenei
Cancan.ro
Impozitele se recalculează pentru mulți proprietari. Ce români pot primi bani înapoi de la primărie
Ce se întâmplă doctore
Cristina Demetrescu nominalizează zodia care riscă să ajungă la sapă de lemn în luna martie: „Evitați riscurile mari!”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Un jurnalist britanic a găsit ceva neașteptat pe bancheta unei mașini abandonate: „Nu ai fost mulțumit și vrei mai mult?”
Descopera.ro
Cel mai vechi strămoș al oamenilor, găsit la granița cu România!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La farmacie: - Aveți medicamente anti-potență? -La ce vă trebuie?
Descopera.ro
Cea mai veche peșteră din lume s-a format cu 100 de milioane de ani înainte de apariția dinozaurilor