Prima pagină » Actualitate » Cine era românul care a murit la finala Ligii Națiunilor. A căzut de la 8 metri, la masa presei

Cine era românul care a murit la finala Ligii Națiunilor. A căzut de la 8 metri, la masa presei

Cine era românul care a murit la finala Ligii Națiunilor. A căzut de la 8 metri, la masa presei
sursa foto: Facebook/Steaua București

Finala Ligii Națiunilor, care a fost disputată dumincă la Munchen și câștigată de Portugalia în fața Spaniei, a avut parte de un accident tragic: un român a murit după ce a căzut din tribună. El s-a prăbușit de la 8 metri înălțime, la masa presei, din motive necunoscute.

Cotidianul Bild, citat de Libertatea, scrie că victima avea 34 de ani și era un bucătar cunoscut în zona în care locuia, în Germania. Moartea lui a îndurerat comunitatea din Grainau (Bavaria) acolo unde se stabilise suporterul, identificat ca fiind Andrei Stoicescu. El a mers cu prietenii pe Allianz Arena și a căzut din tribuna din mijloc, de la o înălțime de circa 8 metri, în timpul prelungirilor partidei. Meciul nu a fost oprit, iar agenții de Securitate au izolat zona din jurul său cu o prelată. Medicii s-au chinuit fără succes să-l readucă la viață.

Vestea morții lui Andrei a fost comentată în comunitatea din Grainau:

„Era mereu prietenos. Mergea la muncă în fiecare zi”, a povestit pentru Bild o vecină a tânărului. El era bucătar la restaurantul „Wirtshaus zum Dorfbrunnen” din centrul localității: „Era un coleg minunat. Suntem șocați”, a spus printre lacrimi o angajată a localului.

Până acum, nu a fost descoperit motivul pentru care Andrei a căzut din tribuna stadionului la partida din Liga Națiunilor, un incident care nu s-a mai întâmplat în ultimele două decenii pe arena din Munchen. O anchetă a poliției este în curs de desfășurare. Presa germană notează că se audiază martori și sunt analizate înregistrările video.

„În prezent, nu există indicii care să infirme ipoteza unui accident tragic”, a declarat un purtător de cuvânt al poliției.
Andrei Stoicescu, un mare împătimit al fotbalului, era susținător al clubului Steaua.

Membrii grupului Glas din cadrul Peluzei Sud au afișat un banner pe arena din Ghencea, având mesajul:

„Spuneai ca de-ar fi să-ți alegi sfârșitul, să fie în stadion/ Nenorocita de moarte asculta ce vorbeam la telefon”.

CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Imperiul secret al filmelor piratate a căzut! Cum au spart polițiștii italieni rețeaua CINEMAGOAL care făcea milioane din streaming ilegal
Digi24
Trump așteaptă cu groază ziua în care va trebui să facă față „Fantomei de 5,02 dolari”
Cancan.ro
Mihai Neșu primește o pensie colosală de la olandezi. Cât încasează lunar fostul fotbalist
Prosport.ro
FOTO. Raluca Zenga, imagini incendiare în costum de baie pe plaja din Maldive
Adevarul
Alexandra Căpitănescu, după succesul României la Eurovision 2026: „Nu ne-am așteptat ca o piesă rock atât de nișată să placă atât de mult”
Mediafax
Bolojan trage linia în PNL: Nici clonă a USR, nici brelocul PSD
Click
Ce se dă de pomană de Moșii de vară: „Se împart și vase de lut.” Ce rugăciuni se spun când se prepară coliva și de ce arpacașul se spală în 9 ape?
Digi24
Bătaie în Centrul Vechi din Capitală între ucraineni și o bandă de motocicliști români. Jandarmii au intervenit în timpul nopții
Cancan.ro
Veste uriașă în lumea mondenă! Celebra cântăreață din România a devenit mamă pentru prima dată
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Mona Nicolici, fosta prezentatoare de știri de la Antena 1. Cum arată astăzi, la 56 de ani
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Se modifică procedura de obținere a permisului de conducere
Descopera.ro
De ce dinozaurii carnivori aveau brațe așa mici?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Gheorghe: - Ioane, dacă eu m-aș însura cu soră-ta, noi doi ce-am fi?
Descopera.ro
Colapsul Dacia, în presa din Ungaria: vânzări înjumătățite, producție în scădere