Prima pagină » Actualitate » Cine sunt cei trei adolescenți care au salvat viața unui om în Vaslui. Ei sunt voluntari SMURD

Cine sunt cei trei adolescenți care au salvat viața unui om în Vaslui. Ei sunt voluntari SMURD

Cine sunt cei trei adolescenți care au salvat viața unui om în Vaslui. Ei sunt voluntari SMURD
Cine sunt cei trei adolescenți care au salvat viața unui om în Vaslui. Ei sunt voluntari SMURD

Trei adolescenți, de 16, respectiv 17 ani, au salvat viața unui om la Vaslui. De altfel, asta este și pasiunea lor, Maria, Ianis și Ștefan fiind voluntari la SMURD.

Cei trei i-au aplicat manevre de resuscitare unui bărbat de 62 de ani care a făcut infarct și s-a prăbușit pe o stradă din Vaslui. Intervenția promptă a adolescenților i-a salvat viața bărbatului. Copiii au intervenit corect până la sosirea ambulanței.

Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă – ISU Vaslui au transmis că trei elevi în clasele a X-a, respectiv a XI-a la cadrul Liceului Teoretic „Mihail Kogălniceanu” au salvat viața unui om care a făcut infarct pe stradă. Copiii i-au acordat primul ajutor, concomitent apelând și 112. La 16, respectiv 17 ani, Maria Ignat, Ianis Bologa și Ștefan Gherghe sunt voluntari SMURD din anul 2023.

„Elevii au relatat dispecerului de serviciu că bărbatul se află în stop cardiorespirator, la fața locului fiind trimis de urgență echipajul și ambulanța SMURD pentru terapie intensivă mobilă (TIM).

Așa cum au învățat la cursurile de prim ajutor, cei trei voluntari SMURD au început manevrele de resuscitare și au continuat până la sosirea ambulanței TIM. În cel mai scurt timp posibil, ambulanța SMURD a ajuns la fața locului, echipajul continuând manevrele de resuscitare.

După ce a fost stabilizat, bărbatul a fost transportat la Unitatea de Primiri Urgențe din cadrul Spitalului Județean de Urgență Vaslui.

Chiar dacă cei trei elevi aveau emoții și se temeau să nu fi greșit în vreun mod (reacție firească, având în vedere că aceasta a fost prima intervenție într-o situație de urgență reală), doctorul coordonator de pe ambulanța SMURD a fost încântat de intervenția tinerilor salvatori”, transmite ISU Vaslui.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vești proaste. Meteorologii anunță că perioada cu vreme foarte rece se prelungește, în unele zone ar putea ninge
Digi24
Donald Trump s-a autoproclamat „președinte interimar al Venezuelei”. Imaginea postată de liderul american pe platforma sa socială
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii! Cătălin Măruță, OUT de la Pro TV 😲 Când va fi difuzată ultima emisiune, de fapt
Prosport.ro
Cuplul momentului în România. Cunoscuta cântăreață se iubește cu fostul fotbalist FCSB
Adevarul
Cât de justificată e creșterea taxelor locale: „Dacă plătești 100 de euro în plus și te transformi din asistat în cetățean activ, merită”
Mediafax
Criza din Iran zguduie marile puteri. Ce ar însemna căderea regimului pentru Putin, Trump și Orientul Mijlociu
Click
Cutremur la PRO TV! Dispare emisiunea lui Măruță, după 18 ani. Când va avea loc ultima ediție
Digi24
Reacția Chinei după ce Donald Trump a declarat că SUA vor prelua Groenlanda ca să nu ajungă pe mâinile Beijingului
Cancan.ro
Această cerșetoare era, în urmă cu mulți ani, una dintre cele mai faimoase femei. Acum, a ajuns de nerecunoscut 😲
Ce se întâmplă doctore
O mai țineți minte pe Adela Lupșe, cunoscută pentru replica „Vreau să sune telefonul”? Cum arată acum, la 10 ani de când a renunțat la tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Un McLaren diferit de toate: povestea INCREDIBILĂ a monopostului care a însoțit titlul lui Lando Norris
Descopera.ro
De ce au fost interziși câinii în Antarctica?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Explică-mi și mie de ce te-ai culcat cu soră-mea?
Descopera.ro
Există un singur loc pe Pământ unde atât Omul de Neanderthal, cât și oamenii moderni au creat artă rupestră