Prima pagină » Actualitate » Cod galben emis de ANM. Ce județe sunt vizate de ceața densă

Cod galben emis de ANM. Ce județe sunt vizate de ceața densă

Cod galben emis de ANM. Ce județe sunt vizate de ceața densă
Cod galben emis de ANM. Ce județe sunt vizate de ceața densă

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis vineri dimineaţa o atenţionare nowcasting Cod galben de ceaţă densă valabilă în orele următoare în localităţi din judeţele Maramureş şi Cluj.

Potrivit meteorologilor, până la ora 9:00, în localităţile: Marmaţiei, Bârsana, Rona de Sus, Bocicoiu Mare, Ocna Şugatag, Budeşti, Giuleşti, Călineşti, Vadu Izei, Deseşti, Rona de Jos şi Onceşti din judeţul Maramureş, precum şi în Huedin, Aghireşu, Baciu, Poieni, Gilău, Floreşti, Căpuşu Mare, Chinteni, Gârbău, Sânpaul, Mănăstireni, Sâncraiu, Aşchileu şi Izvoru Crişului din judeţul Cluj se va semnala ceaţă care determină scăderea vizibilităţii sub 200 de metri şi, izolat, sub 50 de metri.

Avertizările de fenomene periculoase imediate se emit pentru o perioadă de maximum șase ore.

GÂNDUL LIVE. Florinela Georgescu, director executiv ANM: Temperaturile din această perioadă sunt peste media obișnuită / Cum va fi vremea de Crăciun | VIDEO

Florinela Georgescu, director executiv în cadrul Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), a vorbit marți la GÂNDUL LIVE despre evoluția vremii în următoarea perioadă.

Ea a explicat că temperaturile din aceste zile sunt peste media climatologică a lunii decembrie. Totodată, aceasta a mai spus că meteorologii nu se așteaptă ca în perioada următoare să apară cantități importante de precipitații.

„Vremea este mai caldă decât ar fi normal pentru jumătatea lunii decembrie, așteptăm și astăzi ca, mai ales în zonele de deal să se înregistreze temperaturi cu mult peste normal, temperaturi care pot ajunge și la 8-10 grade. Ca aspect, însă, o vreme destul de închisă în mare parte a țării, exceptând zonele deluroase și de munte, acolo este frumos, pe crestele cele mai înalte mai este încă strat de zăpadă și probabil că cel puțin pentru o săptămână de acum încolo vom conta pe acest strat care este deja depus pentru că nu așteptăm precipitații importante, vorbim eventual doar de ploi foarte slabe sau burniță din ceață și de ninsori slabe în zona montană înaltă mai spre sfârșitul acestei săptămâni”, a spus Florinela Georgescu la GÂNDUL LIVE.

Recomandarea video

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe