Prima pagină » Actualitate » Colegiul Medicilor avertizează: Sute de localități din țară nu au nici măcar un medic de familie

Colegiul Medicilor avertizează: Sute de localități din țară nu au nici măcar un medic de familie

Colegiul Medicilor avertizează: Sute de localități din țară nu au nici măcar un medic de familie
Colegiul Medicilor avertizează: Sute de localități din țară nu au nici măcar un medic de familie. Sursa foto: Marius Dumbrăveanu/MEDIAFAX FOTO

Președintele Colegiului Medicilor din România, Daniel Coriu, a atras atenția, în cursul zilei de miercuri, că aproape 700 de localități din țară nu au nici măcar un medic de familie.

Mai mult, el spune că mulți dintre medicii de familie care profesează în acest moment se apropie de pensie, lucru îngrijorător pentru anii care urmează, informează site-ul agenției Agerpres.

„În România sunt 14.400 de medici de familie şi medici de medicină generală, dintre care 37% au peste 60 de ani. În România, există aproape 700 de localităţi fără medici de familie”, a afirmat Coriu, la conferinţa online „Sistemul sanitar românesc. Probleme. Performanţe. Perspective”, organizată de Academia de Ştiinţe Medicale.

Jumătate din medicii din România sunt concentrați în Capitală și câteva județe

Potrivit șefului Colegiului Medicilor, în România există în acest moment 55.942 de medici cu drept de liberă practică. Dintre aceștia, 29.000 sunt concentrați în București și județele Cluj, Timiș, Iași, Dolj și Mureș.

„În aceste judeţe există un număr suficient de medici. Practic, ne aflăm peste media europeană, dar, restul judeţelor au sub 27.000 de medici. 12 judeţe din România au sub 500 de medici şi trei judeţe au sub 300 medici. O altă problemă dureroasă este distribuţia pe vârste. 13.000 de medici au peste 60 de ani. Deci 23% din medicii Românei au peste 60 de ani. 2.100 au peste 70 de ani. 1.235 se află în situaţia de cumul pensie-salariu”, a completat preşedintele Colegiului Medicilor din România.

ATI și Neonatologia, cele mai deficitare specializări

Mai mult, Coriu mai atrage atenția și asupra faptului că Terapia Intensivă și Neonatologia sunt specializările medicale care suferă cel mai mult din cauza deficitului de personal.

„Specialitatea de Terapie Intensivă, avem patru judeţe care au sub şase medici pe judeţ, o parte dintre ei sunt pensionari. În specialitatea Neonatologie, 20 de judeţe au sub cinci medici pe judeţ, o parte dintre ei pensionari. (…) Chiar dacă există personal bun, de calitate, este foarte greu să îl menţii angajat. Oamenii buni se demotivează. Principalul motiv este supranormarea”, a explicat Daniel Coriu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cât de des se uită copiii președintelui la televizor? Nicușor Dan: „Au voie, când și când, la niște filme pe calculator”
Digi24
Pe cine vor românii premier și ce cred că ar trebui să facă Nicușor Dan în conflictul Grindeanu vs. Bolojan (Sondaj comandat de Digi24)
Cancan.ro
Noua iubită a lui Valentin Sanfira a făcut haos în familia lui Liviu Dragnea: 'I-a băgat mâinile în gât'
Prosport.ro
Primarul Ciprian Ciucu îi dă lovitura de grație lui Gigi Becali
Adevarul
„Fabricile de mașini devin fabrici de tancuri”. Cum se sinucide economic UE și dă aripi ascensiunii fasciste
Mediafax
Ilie Bolojan anunță lista companiilor de stat care vor fi închise sau comasate. Ce se va întâmpla cu celelalte
Click
Sarah, fiica cea mică a Anamariei Prodan, de nerecunoscut. Cum arată după ce a „topit” un număr considerabil de kilograme
Digi24
Cine va fi următorul „perturbator-șef” al Uniunii Europene. 5 lideri ar putea prelua rolul lui Viktor Orban
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! Tragedie în lumea fotbalului! Fostul internațional a murit la doar 48 de ani!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Oana Roman în costum de baie la 50 de ani. Și-a etalat noua siluetă! A slăbit drastic
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Americanii au lansat cea mai „parșivă” dronă. Inspirată de „peștele vampir” care urmărește ținta înainte de atac
Descopera.ro
Un bărbat a găsit cea mai mare peșteră din lume!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion către Măria: - – Ce ai fată de stai dezbrăcată?
Descopera.ro
După o ceartă în familie, o femeie a aruncat de la balcon 160.000 de dolari