Prima pagină » Actualitate » Consiliul Județean Ilfov își continuă misiunea de a asigura un mediu sănătos, printr-o acțiune de ecologizare la Pădurea Pustnicu (P)

Consiliul Județean Ilfov își continuă misiunea de a asigura un mediu sănătos, printr-o acțiune de ecologizare la Pădurea Pustnicu (P)

Consiliul Județean Ilfov își continuă misiunea de a asigura un mediu sănătos, printr-o acțiune de ecologizare la Pădurea Pustnicu (P)

Consiliul Județean Ilfov, reprezentat de președintele Hubert Thuma și de arhitectul-șef al Județului Ilfov, Olivia-Ana Ciobanu-Oprescu, alături de Primăria Orașului Pantelimon și Asociația Creștem România, organizează sâmbătă, 20 mai, începând cu ora 9:30, o acțiune de ecologizare a Pădurii Pustnicu, la care sunt invitați să participe toți cei care își doresc un mediu mai curat, mai sănătos și mai verde.

Președintele Consiliului Județean Ilfov a transmis pe Facebook că „această acțiune de ecologizare este parte a unui angajament mai amplu de protejare a mediului înconjurător și de promovare a unui stil de viață sănătos și sustenabil în rândul comunității noastre.

Ne dorim să inspirăm oamenii să acționeze pentru protejarea naturii și să contribuim împreună la construirea unei lumi mai sănătoase și mai verzi.”

Olivia-Ana Ciobanu-Oprescu, arhitectul-șef CJ Ilfov a menționat importanța unui ”mediu curat și sănătos„ care necesită implicarea tuturor.

”Activitatea noastră din data de 20 mai reprezintă un alt pas important în această direcție, iar prin eforturile noastre comune, sperăm să putem proteja și îmbunătăți mediul înconjurător pentru generațiile viitoare” a declarat aceasta.

Educarea ecologică este un pas important către o comunitate responsabilă, iar sâmbătă, toți voluntarii vor putea participa la o acțiune concretă pentru curățirea Județului Ilfov, au transmis organizatori.

Scopul evenimentului este acela de a crește gradul de conștientizare privind necesitatea protejării mediului și vine la foarte scurt timp după ce, cu doar o lună în urmă, Consiliul Județean a organizat acțiunea de împădurire din Cernica în cadrul căreia, tot cu ajutorul voluntarilor, au fost plantați 20.000 de puieți de salcâmi și frasini, pe o suprafață de 5 hectare de teren.

Recomandarea video

Mediafax
Trump vrea un arc de triumf la Washington, de aproape trei ori mai înalt decât cel din București
Digi24
Kremlinul admite că Orban va pierde alegerile din Ungaria: „Chiar și cu sprijinul nostru, nu au reușit nimic”. Pe cine va da vina Rusia
Cancan.ro
România, lovită de frig chiar înainte de Paște. Brumă și ninsori în noaptea de Înviere
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa Diletta Leotta, discuție inedită cu Cristi Chivu: „Îți vom da numerele de telefon”
Adevarul
Cea mai nutritivă carne din lume este mai sănătoasă decât multe fructe și legume. Este la îndemâna oricui
Mediafax
Adio unei practici foarte des întâlnite în hoteluri: Uniunea Europeană elimină acest element din camerele de hotel
Click
Cine este tânărul din Constanța care a fost admis la Harvard, cu o bursă de peste 1.300.000 de dolari: „Un copil extraordinar”
Digi24
„Ghost Murmur”: cât de real este instrumentul CIA care a urmărit bătăile inimii aviatorului american dispărut în Iran
Cancan.ro
BBC Weather îi contrazice pe meteorologii Accuweather: Cum va fi vremea de Paște în București, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Îți amintești de Laura Teodoru, știrista de la Digi? S-a retras de la tv și duce o viață luxoasă. Cum arată acum, la 10 de ani de când a dispărut din viața publică
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Restricții în trafic de Paște. Unde se circulă cel mai greu?
Descopera.ro
Cât de des ar trebui spălați blugii? Mulți greșesc!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Ucraina și Rusia, tot mai aproape de un acord pentru încheierea războiului