Prima pagină » Actualitate » Copilul care s-a înecat cu o bucată de măr la o grădiniță NEAUTORIZATĂ din Oradea a murit

Copilul care s-a înecat cu o bucată de măr la o grădiniță NEAUTORIZATĂ din Oradea a murit

Copilul care s-a înecat cu o bucată de măr la o grădiniță NEAUTORIZATĂ din Oradea a murit

Copilul în vârstă de un an și jumătate care, joia trecută, a ajuns la spital în stare gravă după ce s-a înecat cu o bucată de măr la o grădiniță neautorizată a murit marți după amiaza.

Informația a fost confirmată de reprezentanți ai Spitalului Județean din Oradea, unde copilul a fost internat de câteva zile

„Din păcate pacientul a decedat înainte de ora 16. Am încercat să-l resuscităm, dar nu a mai putut fi salvat”, a declarat pentru ebihoreanul.ro Florina Berte, medic primar ATI, din cadrul Spitalului Județean Oradea, din clădirea de pe strada Corneliu Coposu, informează ebihoreanul.ro.

„La ora 15.55 a fost declarat decesul”, a declarat și Lisa Crăiuț, purtătoarea de cuvânt a unității spitalicești.

Împrejurările incidentului de la grădinița neautorizată din Oradea, Happy Kids, a declanșat o anchetă a Poliției, inițial pentru vătămare corporală din culpă. „Această entitate nu se regăsește în rețeaua școlară a unităților de învățământ din județul Bihor, nefiind nici acreditată, nici autorizată. Le recomand părinților să consulte această listă de pe site-ul instituției noastre, pentru a cunoaște unitățile acreditate, atât publice, cât și private”, declara, vinerea trecută inspectorul școlar general Horea Abrudan.

Unitatea cu pricina se află pe strada Islazului din Oradea, în cartierul Europa, și se prezintă pe Facebook ca fiind o „grădiniță cu accent pe dezvoltarea socio-emoțională”. Serviciile pe care le oferă nu sunt, însă, aprobate sau verificate de vreo autoritate a statului.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Frații Tate, cu bagajele pentru fugă? Procurorii cer să rămână după gratii
Digi24
„Un atac împotriva Federației Ruse”. Moscova amenință direct Republica Moldova
Cancan.ro
Motivul REAL pentru care Denise Rifai a fost înlocuită cu Cătălin Măruță la Antena 1
Prosport.ro
FOTO. Antonela, iubita mult mai tânără a milionarului Arpad Paszkany, în jacuzzi
Adevarul
Autostrada Moldovei și schimbările observate de șoferi: „Este vis. Drumul e și mai rapid și mult mai relaxant”
Mediafax
Fenomen SPECTACULOS astăzi! Eclipsa de Soare poate fi observată din România. Care sunt cele mai bune locuri
Click
Povestea șoferului care a provocat accidentul din Brașov. Pentru ce a fost numit erou în urmă cu 11 ani
Digi24
Noi informații despre accidentul mortal din centrul Brașovului. Ce s-ar fi întâmplat, de fapt, cu șoferul
Cancan.ro
Anna și pensionarul MApN s-au autodenunțat. Gestul de pe Transfăgărășan e pistol cu apă. Iubirea lor a trecut granița (și nu doar o dată)!
Ce se întâmplă doctore
Dieta cu două mese pe zi a Amandei Holden! Actrița își expune cu nonșalanță trupul perfect, la 55 de ani
Ciao.ro
ProTV vs. Antena 1! Vedetele care au trădat şi s-au mutat de la un post la altul după ce au cunoscut celebritatea
Promotor.ro
Dacia Sandero Hybrid 155 poate fi comandată în România. Cât costă rivalul lui BYD Dolphin G DM-i
Descopera.ro
Furnicile lucrează mai bine în grupuri mari, au aflat oamenii de știință
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ieri m-am jucat cu soția de-a doctorița și pacientul!
Descopera.ro
De ce păduchele de lemn este unul dintre cele mai importante viețuitoare ale grădinilor?