Prima pagină » Actualitate » Cu picioarele curate! Filmul vizitei la Broșteni a ministrului Mediului, Diana Buzoianu, care a venit în plimbare la locul catastrofei!

Cu picioarele curate! Filmul vizitei la Broșteni a ministrului Mediului, Diana Buzoianu, care a venit în plimbare la locul catastrofei!

Ministrul Mediului Apelor și Pădurilor a venit în plimbare la inundațiile catastrofale de la Broșteni. Șefa mediului din România a plecat cu picioarele perfect curate din tot acel haos, unde este plin de noroi. Buzoianu a preferat să stea doar în acele mici porțiuni uscate din zonă, tocmai ca să nu se murdărească!

După ce că a venit la trei zile de la catastrofă, ministra Mediului s-a deplasat degeaba la inundațiile de la Broșteni.

Diana Buzoianu a „aterizat” joi la Broșteni, cu o întârziere foarte mare de la momentul catastrofei, pe motiv că  a așteptat ca zona să fie în siguranță și „nu și-a dorit să atragă atenția”.

Ei bine, cum a venit, așa a și plecat, după ce a dat declarații în fața presei: cu picioarele perfect curate, așa cum apare în imaginile de la fața locului, unde se vede că încălțămintea ministrei nu are pic de noroi.

Practic, pe șefa Mediului și Apelor nu a interesat-o să vadă catastrofa în profunzime, adică exact acolo unde casele au fost luate de ape, iar acum sunt tone de lucruri pe care oamenii încearcă să le mai salveze din noroaie!

Putea foarte bine să privească această catastrofă de la televizor, nu era nevoie să facă această deplasare, ca o plimbare scurtă de vacanță pe….Valea Prahovei!

Acesta a fost programul Dianei Buzoianu de joi, de la locul catastrofei:

„Scopul vizitei este evaluarea la fața locului a pagubelor produse de viiturile rapide și precipitațiile abundente, precum și identificarea de soluții eficiente pentru sprijinirea comunităților afectate și prevenirea unor situații similare în viitor.

Cu această ocazie ministra va susține declarații de presă după următorul program:

  • 16:00 – Centrul de Comandă localitatea Broșteni, județul Suceava;
  • 18:00 – localitatea Poiana Largului (județul Neamț), în proximitatea viaductului”, se arată în comunicarea Ministerului Mediului.

Întrebată de ce i-au luat 4 zile să ajungă la oamenii sinistrați din Suceava, Buzoianu a explicat că ea crede că treaba oficialilor nu este să ia din atenția și din resursele oamenilor în momente de criză.

Oraşul Broşteni, din judeţul Suceava, greu afectat de inundaţiile din cursul zilei de duminică, a intrat în stare de alertă, miercuri la hotărârea Comitetului Naţional pentru Situaţii de Urgenţă.

Pagube de 80 de milioane de euro

Președintele CJ Suceava, Gheorghe Șoldan, anunță că sunt necesare aproximativ 80 de milioane de euro.

„Și suma nu include încă necesarul pentru refacerea rețelelor de apă și canalizare din Ostra, Frasin și Stulpicani. E o sumă imensă, iar Guvernul României trebuie să fie alături de județul nostru, de miile de oameni afectați”, spune Șoldan.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
De ce s-a deplasat șeful CIA la Moscova. Explicațiile Kremlinului
Cancan.ro
Cazimir Ionescu, primele declarații după moartea fiicei sale: ,,Am crezut că îi va face bine să meargă acolo”
Prosport.ro
Bianca Drăguşanu, apariție spectaculoasă în costum de baie! Fosta iubită a lui Adrian Cristea a atras privirile tuturor pe Insula Milionarilor
Adevarul
Toamna se numără șantierele în București. Marile lucrări care vor afecta traficul înainte de începerea școlii
Mediafax
Schimbări radicale în farmacii. Cseke Attila: Nu vreau să aflăm după ce un medicament a dispărut de pe piață că există o problemă
Click
Start la „Litoralul pentru toți” 2026! Cu cât ieftinește Mihai Trăistariu cazarea: „Au dormit și câte 9 persoane într-o garsonieră”
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
Fiica fostului senator Cazimir Ionescu a fost găsită moartă într-o locuință din Argeș. Avea doar 22 de ani
Ce se întâmplă doctore
Kim Cattrall, în costum de baie la 70 de ani: cum se menține în formă actrița din „Sex and the City”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Indicatorul rutier pe care mulți șoferi îl interpretează greșit. Semnificația se schimbă în funcție de țară
Descopera.ro
Cine a supraviețuit erupției Vezuviului? Urmele lăsate de oamenii care...
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce caută lenjeria ta la vecinii noștri?
Descopera.ro
Oceanele Pământului au atins temperaturi record în luna august