Prima pagină » Actualitate » UPDATE Curtea de Apel București, evacuată după o amenințare cu bombă/Alerta nu se confirmă

UPDATE Curtea de Apel București, evacuată după o amenințare cu bombă/Alerta nu se confirmă

UPDATE Curtea de Apel București, evacuată după o amenințare cu bombă/Alerta nu se confirmă

Sediul Curții de Apel București a fost evacuat marți după-amiază, după ce s-a primit, telefonic, o amenințare.

UPDATE: Alerta cu bombă de la Curtea de Apel Bucureşti nu se confirmă, informează, marţi, Poliţia Capitalei.

„Activitatea de verificare s-a încheiat. Nu se confirmă aspectele sesizate”, anunţă Biroul de presă al Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti (DGPMB).

Știre inițială:

Concret, cineva a anunțat că în sediul CAB ar fi fost amplasat un dispozitiv exploziv.

Pirotehniștii au cercetat în amănunt locul

Polițiștii Direcției Generale de Poliție a Municipiului București au fost sesizați cu privire la faptul că într-o instituție din Sectorul 4 ar fi fost amplasat un dispozitiv exploziv. La fața locului s-au deplasat polițiști din cadrul Secției 14 pentru a lua primele măsuri. De asemenea, echipe de pirotehniști vor efectua verificări specifice.

După câte se pare, ar fi vorba despre sediul Curții de Apel București. Clădirea a fost evacuată. „Se restricționează accesul până la finalizarea verificărilor pirotehnice”, au transmis autoritățile.

Între timp, la fața locului au ajuns și specialiștii din echipa pirotehnică a Serviciului Român de Informații. „Amenințarea a fost primită prin email de către o instituție de ordine publică. La fața locului, în colaborare cu echipajele Politiei, se aplică măsurile specifice de intervenție”, transmite SRI.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Directorul general de la JPMorgan avertizează că slăbiciunea Europei ar putea afecta economia americană
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Fosilele de Anaconda arată de ce sunt acești șerpi atât de mari