Prima pagină » Actualitate » Curtea Supremă din Italia a respins recursul lui Darius Vâlcov. Care sunt următorii pași procedurali

Curtea Supremă din Italia a respins recursul lui Darius Vâlcov. Care sunt următorii pași procedurali

Curtea Supremă din Italia a respins recursul lui Darius Vâlcov. Care sunt următorii pași procedurali

Ministrul Justiției, Alina Gorghiu, a anunțat, marți, că instanța supremă din Italia a declarat inadmisibil recursul fostului ministru Darius Vâlcov.

Curtea Supremă de Casație a Italiei a respins, marți, ca inadmisibil recursul lui Vâlcov Darius Bogdan, a informat ministra.

Fostul ministru al Finanțelor Publice făcuse recurs la decizia Curții de Apel Napoli de predare a acestuia către autoritățile române. Pe 20 iulie, Curtea de Apel din Napoli a dispus predarea lui Darius Vâlcov autorităţilor competente ale României.

Astfel, a rămas definitivă hotărârea Curții de Apel din Napoli prin care s-a dispus predarea, autorităților competente ale României, în executarea mandatului european de arestare emis la 3.5.2023 de către Tribunalul București în dosarul penal referința nr. 2018/2015, pentru executarea pedepsei de 6 ani închisoare aplicată acestuia prin sentința nr. 74 din 8.2.2018, pronunțată de Înalta Curte de Casație și Justiție a României, devenită executivă în urma deciziei penale a aceleiași Înalte Curți nr. 38/02.05.2023, pentru infracțiunile de trafic de influență și spălare de bani săvârșite în România în perioada 2009-2013.

„Zilele următoare se așteaptă primirea comunicării oficiale a hotărârii către autorităților române și continuarea demersurilor pentru predarea efectivă a lui Vâlcov Darius Bogdan”, a transmis Alina Gorghiu.

Darius Vâlcov, condamnat la șase ani de închisoare

Darius Vâlcov a fost condamnat definitiv în luna mai a acestui an de către Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie la şase ani de închisoare pentru trafic de influenţă şi spălare de bani.

Fostul ministru fusese trimis în judecată de către procurorii DNA.

Darius Vâlcov s-a predat autorităţilor italiene în 23 mai, în Napoli, însă a fost lăsat în libertate, sub supraveghere.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Viitorul mașinilor chinezești în Europa: UE a luat decizia momentului
Digi24
Donald Trump s-a autoproclamat „președinte interimar al Venezuelei”. Imaginea postată de liderul american pe platforma sa socială
Cancan.ro
BREAKING! Mario Iorgulescu vrut să se SINUCIDĂ. Mesajul de ADIO lăsat părinților
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Ce se află sub gheața celei mai mari insule din lume. Pământul le-a ascuns aici dintr-un motiv anume
Mediafax
Criză în America! Cât a ajuns să coste o banală pizza cu brânză
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
Reacția Chinei după ce Donald Trump a declarat că SUA vor prelua Groenlanda ca să nu ajungă pe mâinile Beijingului
Cancan.ro
Câți bani a primit Iustin HVNDS, de la Antena 1, pentru cele doar 3 zile la Survivor 2026
Ce se întâmplă doctore
O mai țineți minte pe Adela Lupșe, cunoscută pentru replica „Vreau să sune telefonul”? Cum arată acum, la 10 ani de când a renunțat la tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Un McLaren diferit de toate: povestea INCREDIBILĂ a monopostului care a însoțit titlul lui Lando Norris
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Explică-mi și mie de ce te-ai culcat cu soră-mea?
Descopera.ro
Test de cultură generală. Cât timp ar dura să zbori în jurul lumii?