Prima pagină » Actualitate » Dacă ajunge președinte, Elena Lasconi schimbă guvernul prin moțiune de cenzură/”Marcel Ciolacu, 100%, da”

Dacă ajunge președinte, Elena Lasconi schimbă guvernul prin moțiune de cenzură/”Marcel Ciolacu, 100%, da”

Dacă ajunge președinte, Elena Lasconi schimbă guvernul prin moțiune de cenzură/”Marcel Ciolacu, 100%, da

Dacă va câștiga cursa pentru Cotroceni, Elena Lasconi a declarat, la Digi 24, că „100%” Marcel Ciolacu nu va mai fi premier. „Nu mai trebuia să fie nominalizat a doua oară”, a adăugat aceasta. 

Elena Lasconi a declarat, joi, la Digi 24, că nu se va retrage din cursa electorală, „deşi toată lumea tot asta aşteaptă”.

”Vreau să îi asigur pe toţi cei care le urmăresc acum că nu, nu mă voi retrage din cursa pentru prezidenţiale, deşi toată lumea tot asta aşteaptă şi toate întrebările parcă vin de fiecare dată, când mă retrag, dacă mă retrag. Nu vreau să fac asta şi sunt mai determinată ca oricând, pentru că nu-mi place nedreptatea”.

Lidera USR este optimistă și în privința faptului că formațiunea politică pe care o conduce va fi la guvernare, odată ce va câștiga președinția României.

”Cu siguranţă că vom fi şi la guvernare, dacă voi ajunge preşedintele României, şi vom avea consultări şi negocieri. Eu sunt sigură că vom ajunge la guvernare”, a mai spus ea.

Animozitățile dintre Lasconi și premierul Marcel Ciolacu continuă și în această rundă electorală, deși acesta din urmă nu mai candidează pentru nicio funcție. Cu toate acestea, șefa USR a spus că, odată ajunsă la Cotroceni, îl va schimba din funcție și a povestit și cum.

 ”Marcel Ciolacu, 100%, da. El nu mai trebuia să fie nominalizat a doua oară, a fost mare greşeală din partea lui Iohannis că l-a nominalizat a doua oară. Putea să pună pe altcineva de la PSD, dacă lua în calcul matematica parlamentară.

Cred că dacă dialogăm, găsim o formulă corectă pentru România. (..) Eu nu vorbesc doar de dragul de a vorbi, eu mă concentrez foarte mult acum pentru a câştiga alegerile prezidenţiale şi după alegerile prezidenţiale vom depune acea moţiune de cenzură. Cel mai important lucru este câştigarea Cotroceniului”.

Sursă foto/Mediafax/Alexandru Dobre

CITEȘTE ȘI:

Elena Lasconi nu mai are coordonator de campanie în Brașov: „Dacă am ajuns să căutăm salvarea în altă parte, înseamnă că avem o problemă”

Cine sunt cei 11 candidați la alegerile prezidențiale din luna mai. LISTA finală și cum arată declarațiile de avere

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Usturoiul chinezesc cucerește Europa. 70% din importuri vin din China
Digi24
Ce amendă a primit o şoferiţă din Alba, prinsă pe autostrada acoperită de zăpadă cu o mașină cu anvelope de vară
Cancan.ro
Matei a murit la doar 14 ani, în mașina condusă de mama lui. În ce stare sunt ceilalți 3 frați, care se aflau cu ei în mașină?
Prosport.ro
Părăsit de iubită pentru Jannik Sinner, fiul lui Michael Schumacher s-a consolat cu un fotomodel portughez
Adevarul
Generalii Europei avertizează: continentul trebuie să se pregătească pentru război
Mediafax
ONU anunță o încetinire a creșterii economice globale în 2026
Click
Vali Vijelie și impozitul pe cele 30 de apartamente. Cât scoate din buzunar anual pentru locuințele sale
Digi24
Atentat în direct. Lidera opoziției a fost atacată cu o bombă chiar în timpul unui interviu
Cancan.ro
Blestemul Power Couple: Au DIVORȚAT din cauza emisiunii de la Antena 1
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Alexandra King după divorțul de Ilie Năstase! Actrița americană a fost a doua soție a legendarului tenismen român
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Rusia a folosit din nou o „nucleară” împotriva Ucrainei. Racheta Oreșnik, lansată de pe un vehicul 12×12
Descopera.ro
Un obiect imposibil a fost găsit în spațiu!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Cum să ai o zi eficientă făcând mai puțin, nu mai mult