Prima pagină » Actualitate » Deși medicii ne recomandă să consumăm LEGUME, există cel puțin una care e nocivă pentru creier. Medicul Vlad Ciurea spune că ar trebui interzisă

Deși medicii ne recomandă să consumăm LEGUME, există cel puțin una care e nocivă pentru creier. Medicul Vlad Ciurea spune că ar trebui interzisă

Deși medicii ne recomandă să consumăm LEGUME, există cel puțin una care e nocivă pentru creier. Medicul Vlad Ciurea spune că ar trebui interzisă
Dr. Vlad Ciurea

Medicul neurochirurg Vlad Ciurea susține despre cartof, un aliment foarte consumat de români, că ar trebui mai degrabă interzis, având în vedere efectul nociv pe care îl are asupra creierului.

De altfel, multe persoane adoră cartofii prăjiți, fără ca măcar să știe toate riscurile la care se expun.

Medicul recunoaște că el însuși a renunțat să mai consume cartofi, de aproape zece ani. Deși vorbim despre o legumă, adevărul este că aceasta nu aduce niciun avantaj pentru activitatea cerebrală. Iar dacă e să vorbim despre cartofii prăjiți, aceștia conțin și o cantitate mare de ulei.

„Cred că de 10 ani nu am mai mâncat. Cartoful, în general, îl îndepărtez. Știu că acest carbohidrat nu favorizează sub nicio formă activitatea cerebrală. (…). Toate prăjelile fac rău, tot ce se face în ulei fierbinte. Dacă ne mai gândim și la cărnăria care vine în valuri, toate acestea fac rău. Și super condimentate, la fel fac rău”, a declarat Vlad Ciurea în cadrul emisiunii iThink, difuzată pe Antena 3.

Și nu doar cartoful poate deveni nociv pentru creier, ci și pâinea, atunci când este consumată în cantități mari. Se pare că aceasta încetinește activitatea creierului.

Potrivit lui Vlad Ciurea, acest aliment conține aceleași substanțe ca și cartofii, chiar dacă ambele sunt gustoase. În cantitate mică în schimb, pâinea poate fi o alegere bună.

„Pâinea, în cantitate mică, este bună. Dar pâinea pentru creier, moleșește activitatea cerebrală. Tot carbohidrat este la bază. Iar amidonul stă la baza carbohidraților. Îmi pare rău, dar astea sunt adevărurile”, a precizat neurochirurgul.

Recomandarea video

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Averea celor mai bogați oameni din lume a ajuns la un nou record istoric în 2025