Prima pagină » Actualitate » Doi bărbați infectați cu HIV, consumatori de droguri, depistați cu difterie în București. Anunțul Ministerului Sănătății

Doi bărbați infectați cu HIV, consumatori de droguri, depistați cu difterie în București. Anunțul Ministerului Sănătății

Doi bărbați infectați cu HIV, consumatori de droguri, depistați cu difterie în București. Anunțul Ministerului Sănătății
Doi bărbați infectați cu HIV, consumatori de droguri, depistați cu difterie în București. Anunțul Ministerului Sănătății

Două cazuri de difterie cutanată netoxigenă au fost confirmate în București, informează Institutul Național de Sănătate Publică.

Este vorba despre doi bărbați, de 38, respectiv 40 de ani, consumatori de droguri și infectați cu HIV, se arată într-un comunicat al Ministerului Sănătății.

Managerul Spitalului de Boli Infecțioase „Victor Babeș” din București, dr. Simin Aysel Florescu, a explicat, pentru news.ro, că pacienții nu au sosit la spital pentru această afecțiune, ci ca urmare a patologiei acute (infecția HIV).

În timpul discuțiilor cu pacienții, medicii au observat leziunile cutanate modificate şi au decis să le facă teste din secreţiile locale şi astfel au diagnosticat acest tip de difterie.

„Doi pacienţi în vârstă de 38 şi 40 ani, bărbaţi, consumatori de droguri, infectaţi HIV, au fost internaţi la un spital de boli infecţioase din Bucureşti, cu leziuni cutanate. Din leziunile cutanate aflate la locurile de injectare, s-au izolat tulpini de Corynebacterium diphteriae ne-toxigene. Evoluţia pacienţilor este favorabilă”, transmite Ministerul Sănătății.

Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, a vorbit și el despre această situație.

„E vorba de difterie cutanată. Tulpini ne-toxigene, fără legătură cu forma respiratorie care este produsă de tulpinile care produc toxina şi care e o problemă de sănătate publică”, a declarat oficialul.

Ce este difteria cutanată netoxigenă

Difteria este provocată de Corynebacterium diphtheriae. Există două forme clinice de difterie: respiratorie şi cutanată. În cazul difteriei cutanate, microorganismele pătrund prin pielea lezată, apar papule care evoluează spre ulceraţie cronică greu vindecabilă, acoperită uneori de o membrană cenuşie.

În urmă cu patru ani, Ministerul Sănătăţii a cerut măsuri de supraveghere în judeţele de la graniţa cu Ucraina, după ce în ţara vecină apăruseră cazuri de difterie, notează sursa citată.

Boala apare la persoane din grupuri vulnerabile, în general consumatori de droguri, care trăiesc in condiţii precare.

Reprezentanţii INSP afirmă că în România nu au mai fost înregistrate din 1990 cazuri de difterie.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Situație critică în tunelul de sub Canalul Mânecii. Circulația tuturor trenurilor Eurostar a fost anulată
Cancan.ro
BREAKING despre Dan Petrescu! Din păcate, e adevărat
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
România, într-un coșmar strategic și militar