Prima pagină » Actualitate » FOTO-VIDEO: Accident GRAV în Eforie Nord: Cinci persoane au fost rănite, după ce un microbuz și un autoturism s-au ciocnit

FOTO-VIDEO: Accident GRAV în Eforie Nord: Cinci persoane au fost rănite, după ce un microbuz și un autoturism s-au ciocnit

Otilia Serescu
Accident în Eforie Nord: Cinci persoane au fost rănite, după ce un microbuz și un autoturism s-au ciocnit / Sursa foto: ISU Constanța

Dimineață de coșmar pentru pasagerii un microbuz din județul Constanța. Cinci persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale după ce un microbuz și un autoturism s-au ciocnit în Eforie Nord.

Medicii care au intervenit la fața locului au găsit cinci victime. Din fericire, acestea nu sunt în stare gravă.

„Trei persoane au fost transportate la UPU Constanța (o victima cu SMRUD B Tuzla, două victime cu ambulanțele Serviciului de Ambulanță) conștiente, prezintă traumatisme minore. Celelalte două persoane au fost asistate medical la fața locului, refuză transportul la spital”, transmite, luni, ISU Constanța.

Victimele au suferit traumatisme la nivelul mâinilor și picioarelor, la torace și la nivelul capului.

Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) „Dobrogea” a informat că în microbuz erau zece persoane, iar în autoturism, cinci persoane.

La fața locului a intervenit stația Tuzla cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, echipajul SMURB B și Detașamentul Port cu un SMURD și o autospecială pentru transport victime multiple.

Camere RADAR pe autostrăzile din România! Cum vor fi amendați șoferii

Începând cu 2024, cine încalcă legislația rutieră pe autostrăzi se va trezi cu amenda direct la domiciliu. Compania de drumuri pregătește implementarea unui sistem modern de modernizare a traficului pe șoselele de mare viteză din România.

De anul viitor, vom avea montate camere radar pe drumurile de mare viteză pe care au loc și cele mai multe accidente rutiere, pe fondul traficului aglomerat.

Șoferii vitezomani vor fi amendați automat și nu vor avea șansa să mai scape de filtrele de poliție.

Pe Autostrada A1, București-Pitești, compania de drumuri va monta 48 de sisteme pentru detecția incidentelor, 33 de camere mobile, camere de supraveghere a traficului, dar și mai multe sisteme de avertizare pentru buna desfășurare a circulației rutiere.

La fel și pe Autostrada Soarelui București-Cernavodă unde vor fi amplasate noi echipamente IT pentru o mai bună monitorizare a traficului.

Îmbunătățiri vor fi și aici, pe A3, București Ploiești. Și pe DN1, București-Ploiești va fi modificată tehnica ce ajută echipamentele tehnice să funcționeze mai rapid.

De asemenea, România se află în faza de demarare a licitației pentru acest proiect, iar banii au ca sursă Comisia Europeană.

Vă recomandăm să citiți și:

VIDEO | Un polițist aflat în misiune a izbit un taxi, într-o intersecție din București. În urma impactului, mașina agentului s-a răsturnat

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Deputat PNL: Orice tentativă de schimbare a guvernului echivalează cu sabotarea unui obiectiv de țară
Digi24
Coiful de la Coțofenești, recuperat cu ajutorul lui „Indiana Jones al lumii artei”: „Nu o fac pentru bani, ci pentru povești”
Cancan.ro
Codruța Filip, dezvăluirile MOMENTULUI după divorțul de Valentin Sanfira: 'Am aflat mai mult decât pot să duc”
Prosport.ro
Mircea Lucescu a făcut infarct azi! A fost dus cu targa la ATI
Adevarul
„Indiana Jones al lumii artei”, omul-cheie în recuperarea Coifului de la Coțofenești: „Nu o fac pentru bani. Este o parte din sufletul României”
Mediafax
Criza care seamănă cu pandemia: zboruri anulate, combustibil scump și niciun calendar pentru redresare
Click
Destinația din Europa unde 300 de euro ajung pentru două săptămâni de vacanță. Povestea unei turiste care nu credea că poate fi atât de ieftin: „Am trăit ca o regină”
Digi24
„E o glumă”: Fostul reprezentant al armatei ungare afirmă că forțele armate ale țării sunt „la un pas de criză”
Cancan.ro
Cum arată cel mai luxos tren din lume Cât au plătit doi români pentru aventura din Orient Express
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Oana Zăvoranu în anii 2000, înainte de operațiile estetice! Imagini rare cu bruneta când era complet naturală
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacă ai un far funcțional, dar celălalt este ars, te amendează poliția? Ce spune Codul Rutier în 2026
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Cercetătorii au descoperit ruda antică a fluturelui Împărat violet