Prima pagină » Actualitate » EXCLUSIV | Ce a pățit bărbatul confundat cu ucigașul afaceristului Adrian Kreiner, după eliberare. „Îmi era o rușine de-mi cădeau ochii din cap”

EXCLUSIV | Ce a pățit bărbatul confundat cu ucigașul afaceristului Adrian Kreiner, după eliberare. „Îmi era o rușine de-mi cădeau ochii din cap”

EXCLUSIV | Ce a pățit bărbatul confundat cu ucigașul afaceristului Adrian Kreiner, după eliberare. „Îmi era o rușine de-mi cădeau ochii din cap”

Doljeanul confundat de polițiști cu unul dintre ucigașii milionarului sibian Adrian Kreiner s-a trezit că a devenit vedetă peste noapte. După ce a fost ridicat de polițiști, iar apoi eliberat, oamenii sunt foarte curioși să-i afle povestea care a făcut înconjurul României. Oriunde merge, Laurențiu Lăcătușu este abordat de necunoscuți, care vor să stea de vorbă cu el. Deoarece nu este obișnuit cu asemenea popularitate, câștigată fără voia lui, doljeanul se simte stânjenit ori de câte ori lumea își dă coate și strigă „Uite-l pe băiatul de la televizor!” sau este oprit pe stradă.

De când polițiștii l-au ridicat din fața casei pentru că l-au confundat cu un temut criminal, Laurențiu Lăcătușu (31 de ani) se bucură de o popularitate pe care nu are idee cum să o gestioneze. Necunoscuții îl opresc pe stradă ca să-i ceară detalii despre cele întâmplate. Om simplu, bărbatul nu știe cum să reacționeze în fața celebrității pe care a cunoscut-o peste noapte, fără voia lui. Se simte jenat atunci când oamenii îl arată cu degetul, își dau coate sau vor să afle chiar din gura lui cum a fost posibil să fie confundat cu unul dintre asasinii afaceristului sibian Adrian Kreiner.

„Am fost în piața nouă din Craiova și oamenii strigau după mine prin piață «Uitați-l pe băiatul de la televizor!». Mi-e și rușine să merg pe drum că strigă oamenii după mine. Într-o zi, a oprit o mașină lângă mine și persoanele din mașină m-au întrebat cum s-a întâmplat totul. Îmi era o rușine de-mi cădeau ochii din cap. Cum este posibil așa ceva?”, a povestit, pentru Gândul, Laurențiu Lăcătușu.

Bărbatul nu a scăpat nici de glumele colegilor de muncă, el lucrând în construcții.

„Am fost la lucru și colegii m-au întrebat, râzând, «Ce faci, mă, criminalule?»”, ne-a mai spus Laurențiu Lăcătușu.

„Urmează să ne sfătuim ce vom face mai departe”

Doljeanul a luat deja legătura cu un avocat, care se ocupă de toate demersurile necesare pentru ca cei vinovați de confuzie să dea socoteală în instanță.

„Urmează să mai completăm niște acte și să ne sfătuim ce vom face mai departe”, ne-a mai spus bărbatul.

Săptămâna trecută, mai exact joi seară, Laurențiu Lăcătușu, care se întorcea de la muncă, a fost oprit de doi polițiști îmbrăcați în civil chiar lângă casă. Doljeanul a povestit că aceștia l-au imobilizat, l-au bătut așa de rău, încât i-au spart buza și l-au umplut de sânge, apoi l-au dus la Secția de Poliție din Craiova, iar ulterior la Sibiu.

Scena s-a petrecut sub ochii soției bărbatului și ai fiului acesteia, în vârstă de 8 ani.

Laurențiu Lăcătușu nu a înțeles decât târziu că a fost ridicat de polițiști deoarece era suspect de crimă. De altfel, nici nu știa de asasinarea omului de afaceri sibian Adrian Kreiner. A doua zi, a fost eliberat, anchetatorii dându-și seama că nu el este cel pe care îl caută și au făcut o confuzie.

CITEȘTE ȘI:

VIDEO | Laurențiu Lăcătușu, doljeanul confundat cu un criminal, despre cum a fost luat de mascați. ”Mi-au dat cu pumnii în gură, cu picioarele”

Declarații în premieră ale lui Laurențiu Lăcătușu, doljeanul confundat de „mascați” cu asasinul milionarului din Sibiu: ”M-au dezbrăcat și m-au…”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pensiile magistraților și decarbonizarea, condiții pentru 2,6 miliarde de euro din PNRR. România are șase luni să îndeplinească jaloanele restante
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
Doliu în presa din România! A murit Anca Pandea
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Consilier al guvernatorul BNR: România a pierdut 8 miliarde de euro în două zile înaintea turului doi al prezidenţialelor
Mediafax
Teama de îmbătrânire ar putea accelera procesul biologic al înaintării în vârstă, arată un studiu
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Verdict pentru Dorian Popa! Ce au decis judecătorii după ce a fost prins drogat la volan
Cancan.ro
Cristian Andrei rupe tăcerea la 3 luni după scandalul care a zguduit România: 'O femeie reușește să-l facă pe bărbat să se piardă cu firea'
Ce se întâmplă doctore
Cum a reușit Mihai Dedu să slăbească 36 de kilograme în mai puțin de un an! A ținut o dietă drastică: „Nu pot să mă laud că a fost simplu”
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Dorian Popa, condamnat definitiv la închisoare pentru conducere sub influența drogurilor. Cum va executa pedeapsa
Descopera.ro
O stea colosală și-a schimbat brusc culoarea!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La coafor: – Vă iau pe la spate? Clienta...
Descopera.ro
A fost descoperită o legătură surprinzătoare între furtunile solare și cutremure