Prima pagină » Actualitate » EXPLOZIE într-un bloc din Iași, din cauza unei trotinete lăsate la încărcat. Proprietarul a ajuns în spital

EXPLOZIE într-un bloc din Iași, din cauza unei trotinete lăsate la încărcat. Proprietarul a ajuns în spital

EXPLOZIE într-un bloc din Iași, din cauza unei trotinete lăsate la încărcat. Proprietarul a ajuns în spital

Un incident extrem de grav petrecut în Iași arată pericolele ascunse ale trotinetelor electrice, mijloace de transport tot mai des întâlnite pe străzile din România.

O astfel de trotinetă, lăsată la încărcat, a explodat într-un apartament, lăsând un dezastru în bloc.

Proprietarul trotinetei, un tânăr de doar 22 de ani, a ajuns la spital cu arsuri.

Specialiștii avertizează că majoritatea vehiculelor electrice pot fi adevărate bombe cu ceas dacă nu sunt întreţinute şi verificate constant la service-uri specializate, notează Observator.

Explozia s-a produs în cartierul Copou, luni, la orele prânzului. Cel puțin 20 de oameni au ieșit imediat din case, speriați fiind de zgomotul puternic.

Suflul exploziei a fost atât de puternic încât geamurile mai multor apartamente s-au spart, iar peretele exterior al camerei în care s-a produs explozia a fost grav afectat. Tâmplăria din sufragerie a rămas prinsă într-un copac din fața blocului.

Proprietarul trotinetei a ajuns la spital

Aflat în stare de șoc, studentul care a provocat explozia a fost scos din apartament de un vecin, care, din întâmplare, este medic.

Tânărul avea arsuri la mâini și picioare și inhalase fum.

„L-am verificat şi l-am examinat. Puţin în şoc şi piciorul era… Nu se simţea pulsul la picior”, povestește vecinul.

„Este evaluat de medicul de urgenţă şi de chirurgul plastician, se evaluează toate posibilele leziuni, dar pacientul este stabil, conştient, comunică”, a declarat Diana Cimpoeşu, medic şef UPU SMURD.

Proprietarul l-ar putea obliga acum pe student să plătească reparaţiile apartamentului distrus de explozie, mai notează sursa citată.

Sursa foto: Shutterstock

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Atenție, șoferi! Din 25 august, rămâi fără permis dacă nu plătești amenzile de circulație
Digi24
Peste 100 de oameni au participat la dezvelirea bustului generalului decedat Radu Theodoru, fost suspect într-un dosar de trădare
Cancan.ro
TOP 47 | Clasamentul pensiilor, în funcție de județ. În ce oraș sunt cei mai bogați pensionari din România în 2026
Prosport.ro
FOTO. Diana Bulimar, în bikini roz de ziua ei! Apariție hot a campioanei la 31 de ani
Adevarul
Profesorul de istorie urmărit de 1,4 milioane de oameni explică de ce războiul SUA-Iran continuă: „Iranul nu trebuie să câștige”
Mediafax
Fost ministru al Sănătății, avertisment dur: Legea salarizării poate declanșa o nouă grevă în toamnă
Click
Cine este Ema Viziru și cu ce se ocupă. Soția lui Lucian Viziru, concurentă la „MasterChef”
Digi24
Prima țară care a anunțat că se retrage de la Eurovision 2027
Cancan.ro
Seceta continuă! Meteorologii Accuweather au modificat prognoza: Pe ce dată vin ploile în București, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Imagini fascinante cu Elena Udrea în costum de baie. Fostul politician și-a etalat silueta pe litoralul românesc
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am testat OMODA 7. Cât consumă alternativa chinezească la Hyundai Tucson și Volkswagen Tiguan
Descopera.ro
Astronomii au descoperit un „mega-Pământ” de 23 de ori mai greu decât planeta noastră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Trei minute de sprint sunt mai eficiente decât 90 de minute de exerciții moderate, indică un studiu