Prima pagină » Actualitate » Fără taxe de pod la Giurgiu și Fetești? Anunțul făcut de Cătălin Drulă, ministrul propus la Transporturi. “Acei bani nu se duc la întreținere!”

Fără taxe de pod la Giurgiu și Fetești? Anunțul făcut de Cătălin Drulă, ministrul propus la Transporturi. “Acei bani nu se duc la întreținere!”

Fără taxe de pod la Giurgiu și Fetești? Anunțul făcut de Cătălin Drulă, ministrul propus la Transporturi. “Acei bani nu se duc la întreținere!”

Cătălin Drulă, ministrul propus pentru portofoliul de Transporturi în Guvernul Cîțu, consideră că eliminarea taxei de pod de la Giurgiu reprezintă o prioritate și că, în acest sens, va purta o discuție inclusiv cu partea bulgară.

Cătălin Drulă a precizat că nu are în plan să institue taxa de autostradă, precizând că ia în calcul să o scoată pe cea stabilită pentru trecerea podului la Giurgiu, pe care o consideră “anacronică”.

Nu, nu ințentionez să pun taxă pe autostradă. În programul de guvernare avem ideea de a scoate o taxă, taxa de pod de la Giurgiu. Vreau să vorbim și cu partea bulgară, n-aș vrea să luăm neapărat o decizie unilaterală, dar mi se pare că este o taxă anacronică. Acei bani de fapt sunt o formă de colectare pentru că am prins omul la înghesuială și trebuie să treacă podul, nu are cum altcumva, dar ei nu se duc la întreținere”, a declarat Cătălin Drulă.

Cătălin Drulă: “Vreau să vorbescu și cu colegii din partea bulgară, poate o facem împreună!”

În continuare, Cătălin Drulă consideră că taxa de pod de la Giurgiu nu are deloc un efect benefic asupra comerțului transfrontalier, pe care l-ar descuraja. Pentru a o elimina, ministrul propus al Transporturilor va purta o discuție inclusiv cu partea bulgară, cu care speră să ajungă la un consens.

Mi se pare cumva că taxa de la Giurgiu are și efectul că descurajează un anumit tip de comerț transfrontalier, de schimburi între țări, de poli care ar putea să fie Giurgiu – Ruse. Deci, e o prioritate pe care am reușit și în negocierile cu celelalte partide să fie asumată de toată coaliția: eliminarea acestei taxe, cu efectele benefice, în afară de faptul că nu se mai scot bani din buzunarele oamenilor, a transportatorilor și că nu se mai stă la coadă pentru plătit taxa pe o parte. Sper ca și pe partea cealaltă. Vreau să vorbesc și cu colegii din partea bulgară, poate o facem împreună”, a mai precizat Cătălin Drulă, care a admis că nu exclude eliminarea și celorlalte taxe de pod, cum ar fi cea de la Fetești.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce efect are plictiseala asupra COPIILOR. Detaliul ignorat de părinți: Mare grijă!
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
Vlăduța Lupău, vizată într-un dosar penal internațional. Autoritățile din două țări, în alertă
Prosport.ro
Gigi Becali a pierdut o avere dintr-un foc, dar nu-i pasă: „Am dat 14.000.000 de euro din banii mei”
Adevarul
Filmul șocant al crimei premeditate din Sibiu: cum și-a ucis o femeie mama pentru o moștenire de un milion de euro, cu ajutorul unei asistente medicale
Mediafax
Patronii au anunțat ce se va întâmpla în următoarele TREI luni. Ce ne așteaptă, de fapt, la începutul lui 2026
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Ion Drăgan, înmormântat pe ritmuri de folclor! Colegii lui i-au adus un ultim OMAGIU COPLEȘITOR. Imagini dureroase de la momentul de 'adio!'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Unde e trecută norma de poluare în Cartea Mașinii. Impozitul auto 2026 depinde de această informație
Descopera.ro
De ce, indiferent cât ai mâncat, mai ai loc și pentru desert?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
Cercetătorii s-au întrebat cum este cel mai bine să crești un copil talentat. Iată ce răspuns au găsit!