Prima pagină » Actualitate » UPDATE | Descoperire macabră în Lacul Herăstrău: O femeie de 60 de ani a fost găsită fără suflare / Poliția încearcă să afle identitatea victimei

UPDATE | Descoperire macabră în Lacul Herăstrău: O femeie de 60 de ani a fost găsită fără suflare / Poliția încearcă să afle identitatea victimei

Descoperire macabră, vineri dimineața, în Lacul Herăstrău. O femeie de 60 de ani a fost găsită fără suflare. Trupul ei se afla la câțiva metri de mal. A fost scoasă cu ajutorul pompierilor.

UPDATE: Polițiștii și procurorii au deschis o anchetă

„La data de 19 ianuarie 2024, în jurul orei 09.50, polițiștii Direcției Generale de Poliție a Municipiului București – Secția 2 Poliție au fost sesizați, prin sistem 112, cu privire la faptul că, în lacul dintr-un parc situat în Sectorul 1, se află o persoană, posibil înecată.

La fața locului s-au deplasat polițiști din cadrul subunității, precum și scafandri SMURD, care au procedat la extragerea unei femei.

În urma procedurilor specifice efectuate de echipajul de prim-ajutor, persoana a fost declarată decedată.

Cazul a fost preluat de către Parchetul de pe lângă Tribunalul București, împreună cu Serviciul Omoruri – DGPMB, în vederea continuării cercetărilor și stabilirii împrejurărilor în care s-a produs evenimentul, precum și a identificării persoanei în cauză.

De asemenea, trupul neînsuflețit urmează a fi transportat la Institutul Național de Medicină Legală, în vederea efectuării necropsiei”, a transmis Poliția Capitalei.

ȘTIRE INIȚIALĂ

„În urmă cu scurt timp am intervenit pentru extragerea din apă a unei persoane, care a fost observată la câțiva metri de mal, în lacul Herastrău.

La caz au fost alertate următoarele resurse: o autospecială de stingere cu apă și spumă, echipajul de scafandri și o ambulanță SMURD.

După ce a fost scoasă din apă, echipajul medical a constatat că persoana în cauză este o femeie în vârstă de aproximativ 60 de ani, care era decedată”, a informat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) București – Ilfov.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Momentul în care s-a născut Iisus: chiar a fost o „noapte de vis”? Un reputat istoric descrie vremurile tulburi ale Mântuitorului
Cancan.ro
Ce pensie are Cornel Dinu. Câți bani încasează de la statul român, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Poți câștiga 30.000 de euro în șase luni dacă accepți această slujbă pe o insulă pustie din Scoția. Ce sarcini are angajatul
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Rusia respinge planul de pace în 20 de puncte al lui Zelenski și vine cu propriile propuneri. Ce vrea Moscova (Bloomberg)
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
MESAJE DE CRĂCIUN 2025. Urări speciale pentru prieteni, rude sau colegii de la serviciu