Prima pagină » Actualitate » Fermierii români ajung să abandoneze fasolea pe marginea drumului, din cauza profitului mic. „Să produc cu 5 lei și să vând cu 3? Mai bine o ARUNC!”

Fermierii români ajung să abandoneze fasolea pe marginea drumului, din cauza profitului mic. „Să produc cu 5 lei și să vând cu 3? Mai bine o ARUNC!”

Fermierii români ajung să abandoneze fasolea pe marginea drumului, din cauza profitului mic. „Să produc cu 5 lei și să vând cu 3? Mai bine o ARUNC!”
Woman showing handful of lima beans in close up,Image: 258295465, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: yes

În ultima perioadă, mulți români au ales un stil de viață mai sănătos și chiar au început că cumpere legume și fructe de la producători români, dar chiar și așa fermierii se revoltă, fiind nemulțumiți de profit.

Din cauza scăderii bruște a prețurilor, mulți dintre ei au decis să abandoneze producția pe marginea drumului, decât să o vândă foarte ieftin. Săptămânile trecute, imaginile cu roșii aruncate au făcut înconjurul internetului, iar acum a venit rândul fasolei.

Deși anul acesta a fost unul extrem de roditor, din cauza supraproducției, prețul legumelor a scăzut drastic, iar legumicultorii sunt nemulțumiți și preferă să arunce marfa, în loc să o vândă ieftin.

Este și cazul unui legumicultor din Dolj, care și-a aruncat producția de fasole.  Potrivit agrointel.ro, Valentin Gabriel Magiu, un legumicultor din Dolj, a decis să se scape de fasolea la care a muncit luni bune.

Acesta nu acceptă să o vândă cu 3 lei, în condițiile în care a produs-o cu minim 5 lei. Astfel, sătul să o mai dea pe nimic celor care vin la poarta sa, Gabriel Magiu a aruncat-o. Tone întregi de fasole păstăi au ajuns la gunoi, în semn de revoltă al legumicultorului din Sadova.

Pentru a le arăta tuturor că nu glumește, legumicultorul a pus cele 5 tone de fasole în dubă și a plecat cu ele pentru a le arunca. Majoritatea păstăilor de fasole au ajuns pe marginea drumului, fiind aruncate direct din dubă.

Odată cu această postare, Valentin Magiu a vrut să tragă și un semnal de alarmă. Acesta nu este deloc de acord cu prețul pe care îl oferă intermediarii, ajungând la concluzia că muncește degeaba.

Postarea a fost însoțită și de un mesaj dur, menit să îi facă pe toți să înțeleagă munca din spatele legumelor și să ofere prețul corect pentru ele. Cu mesajul său au rezonat mai mulți legumicultori care, în ultima vreme, au recurs la același gest.

`Vor marfă degeaba cu 3 RON să le dăm la bișnițari de acasă, nu mai bine o aruncăm decât să le dăm? Trebuie să fim uniți cu adevărat fiți uniți!”, a scris legumicultorul din Sadova în online.

FOTO – Caracter ilustrativ: Profimedia

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Singurul aparat electrocasnic, prezent în orice casă, pe care trebuie să-l scoatem din priză atunci când plouă. Nu este smartphone-ul
Digi24
Traian Băsescu spune că Nicușor Dan face „o mare greşeală”: E într-o capcană să prezinte raportul pentru anularea alegerilor în 2024
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Soția a apărat-o public pe amantă: „Nu e distrugătoare de casă”. Cum arată
Adevarul
Ultimul suflet din lagărul Rubla: „La Însurăței ne omora și la Viziru ne îngropa“
Mediafax
De ce este mai bine să evităm plata cu cardul? Explicația experților și a 71 de studii
Click
Cum a fost distrusă una dintre cele mai mari fabrici de lactate din România. A fost un simbol al industriei alimentare românești
Digi24
Washington Post: Vaticanul a negociat cu SUA pentru a-i oferi lui Nicolas Maduro o cale să fugă în Rusia înainte de capturarea sa
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Impozitul auto rămâne neschimbat în 2026. Guvernul ignoră anomaliile semnalate de șoferi
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Ce pot face românii cu brazii de Crăciun?