Prima pagină » Actualitate » George Simion: ”Nea Gigi vrea să candideze, e treaba lui, o va face independent, nu va avea susținerea AUR”

George Simion: ”Nea Gigi vrea să candideze, e treaba lui, o va face independent, nu va avea susținerea AUR”

George Simion a fost invitat în emisiunea jurnalistei Anca Alexandrescu, de la Realitatea Plus, unde a vorbit despre faptul că Gigi Becali vrea să candideze la prezidențiale. El a răspuns la întrebarea: „Cum mai poate rămâne domnul Becali în partid în momentul în care anunță că va candida la prezidențiale?”.

George Simion a spus că dacă Gigi Becali vrea să candideze, o va face independent, deoarece nu are susținerea partidului AUR.

„Ce ar fi de explicat: nea Gigi vrea să candideze, e treaba lui, o va face independent, nu va avea susținerea AUR. AUR are cu totul altă poziție, îl susține pe Călin Georgescu. Conducerea Alianței pentru Unirea Românilor, atât Biroul Național de Conducere, cât și Consiliul Național de Conducere în unanimitate au votat pentru această linie, sunt diferite opinii, sunt diferite poziții, sunt diferite presiuni ca să existe și alte candidaturi, inclusiv oameni care mă roagă și cu cerul, și cu pământul să candidez eu.

Eu nu mă întorc, eu nu sunt schimbător, eu îmi fundamentez bine deciziile și cine poate vedea interviuri cu mine, prima oară când am intrat în politică, acum 4-5 ani, ani aveam aceleași poziții, deci nu mă întorc asupra acestei decizii și rămân statornic, și rămân de partea dreptății. Este drept ca omul care urma să câștige turul al II-lea al alegerilor, domnul Călin Georgescu, să beneficieze de susținerea noastră necondiționată și am arătat că suntem cel mai important partid suveranist și că stăm în spatele lui Călin Georgescu, nu suntem niște profitori de ocazie, cum ar fi să mă trezesc și eu acum să-mi depun candidature așa că dacă nu-l lasă pe domnul Călin Georgescu?!Exclus, am spus asta și nu mă poate acuza cineva de trădare sau de incoerență.”, a spus George Simion.

CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Europa 2026: previziuni salariale, țările cu cele mai mari creșteri. România și Ucraina, singurele pe minus
Digi24
Cea mai scăzută temperatură de pe Pământ în acest moment. Zilele următoare sunt prognozate și -60 de grade Celsius
Cancan.ro
-17 grade Celsius în România. Pe ce dată vine "iarna secolului", potrivit meteorologilor Accuweather
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Crăciun sărbătorit în secret, în Coreea de Nord. Familiile riscă pedepse aspre pentru împodobirea unui brad
Mediafax
Cod portocaliu de viscol în zona de munte din județele Hunedoara și Caraș-Severin
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Rusia respinge planul de pace în 20 de puncte al lui Zelenski și vine cu propriile propuneri. Ce vrea Moscova (Bloomberg)
Cancan.ro
Greșeala făcută de o gospodină din Brăila, pe salata Boeuf. Când au citit mesajul, invitații și-au dat coate 🤭
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia deschide comenzile noului Spring pe piețele vest-europene. România încă vinde vechea generație
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Cinci evenimente istorice petrecute de Crăciun care au schimbat lumea