Prima pagină » Actualitate » Gheorghe Turda, șocat de moartea fulgerătoare a lui Benone Sinulescu: „S-a pierdut un simbol al folclorului românesc”

Gheorghe Turda, șocat de moartea fulgerătoare a lui Benone Sinulescu: „S-a pierdut un simbol al folclorului românesc”

Gheorghe Turda, șocat de moartea fulgerătoare a lui Benone Sinulescu: „S-a pierdut un simbol al folclorului românesc”

Colegii de breaslă ai lui Benone Sinulescu au fost șocați de vestea că artistul a murit fulgerător, la vârsta de 84 de ani, în urma unei pneumonii.

Gheorghe Turda, unul dintre colegii de scenă ai lui Benone Sinulescu, a aflat chiar de la reporterii Gândul despre moartea renumitului artist de muzică populară. Marele rapsod s-a declarat de-a dreptul șocat de tragica veste ce a îndoliat o țară întreagă.

„Nu se poate așa ceva! Mi-a fost coleg la Ansamblul Ciocârlia. Un coleg minunat, pe care l-am respectat și l-am iubit. Nu pot să spun decât condoleanțe familiei. S-a pierdut un simbol al folclorului românesc. Sincere condoleanțe și Dumnezeu să-l ierte!”, a spus, cu vocea tremurândă, Gheorghe Turda.

Benone Sinulescu avea pneumonie

Benone Sinulescu a murit joi, la vârsta de 84 de ani, în locuința dintr-o comună din județul Arad. La începutul lunii iulie, interpretul de muzică populară a stat internat într-o clinică de îngrijiri paliative din Arad, din cauza unei pneumonii care s-a agravat pe fondul altor probleme de sănătate.

Ionuț Pavel, impresarul lui Benone Sinulescu, a confirmat pentru Gândul că artistul a decedat: „Din păcate, este adevărat. Avea o pneumonie agresivă și a murit înecat”, a spus Ionuț Pavel.

În luna iulie, artistul a fost găsit căzut în propria locuință, iar de atunci starea sa de sănătate s-a deteriorat. Soția lui Benone Sinulescu a confirmat vestea tristă și a precizat că artistul va fi înmormântat la Cimitirul Eternitatea.

„Am rămas singură, era bine, ne bucuram, dar a făcut o pneumonie de aspirație și s-a dus, n-a vrut să fie dus la spital, de frică, din cauza COVID-19.

A murit astăzi, la orele 14.30, îl ducem la o casă mortuară, la o firmă, apoi de aici o să-l ducem la Filarmonica și îl vom înmormânta la Eternitatea. El este în casă acum, în pat, așteptăm firma mortuară să vină, sunt distrusă de durere. Nu am nevoie de nimic, pe el înapoi nimeni nu îl mai întoarce”, a declarat pentru Impact.ro, soția lui Benone Sinulescu.

Benone Sinulescu și soția sa stăteau, de la începutul pandemiei, în casa pe care o au în comuna Bârzava, din județul Arad.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Singurul aparat electrocasnic, prezent în orice casă, pe care trebuie să-l scoatem din priză atunci când plouă. Nu este smartphone-ul
Digi24
Traian Băsescu spune că Nicușor Dan face „o mare greşeală”: E într-o capcană să prezinte raportul pentru anularea alegerilor în 2024
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Soția a apărat-o public pe amantă: „Nu e distrugătoare de casă”. Cum arată
Adevarul
„Asistăm la sfârșitul unei ere și asta privește și România”. Americanii schimbă regulile jocului: cine urmează după Venezuela
Mediafax
De ce este mai bine să evităm plata cu cardul? Explicația experților și a 71 de studii
Click
Vali Vijelie și impozitul pe cele 30 de apartamente. Cât scoate din buzunar anual pentru locuințele sale
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Mașina care a bătut Dacia Bigster în competitia „MAȘINA ANULUI 2026”
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Care este cea mai sigură țară din Europa de Est?