Prima pagină » Actualitate » Grecia se află sub asediul CANICULEI. Școlile, grădinițele, dar și mai multe acropole sunt închise

Grecia se află sub asediul CANICULEI. Școlile, grădinițele, dar și mai multe acropole sunt închise

Canicula extremă în Grecia determină autoritățile să închidă Acropole și școlile, iar pompierii se pregătesc pentru urgențe. Temperaturile ajung la 43°C, afectând atât localnicii, cât și turiștii.

În ultimele zile, Grecia, una dintre destinațiile preferate de vacanță ale românilor, se confruntă cu temperaturi extreme care au impus măsuri speciale de siguranță. Autoritățile au închis porțile Acropolei la prânz, iar școlile și grădinițele din mare parte a țării rămân închise până mâine. Pompierii sunt pregătiți pentru intervenții de urgență, având în vedere riscul crescut de incendii de vegetație.

La Acropole, aerul a fost fierbinte încă de la primele ore ale dimineții, cu turiștii pregătiți cu șepci, evantaie, umbrele și rezerve ample de apă. Cu toate acestea, mulți dintre ei s-au simțit ca într-un cuptor. După prânz, situl arheologic a devenit pustiu. Meteorologii au anunțat temperaturi de 43°C la umbră, ca în plină lună a lui cuptor, ceea ce a determinat autoritățile să ia măsuri stricte pentru siguranța publicului.

De marți, când temperaturile au început să crească, Crucea Roșie a fost mobilizată pentru a ajuta turiștii, distribuind mii de sticle de apă pe zi. Valurile de căldură sunt un fenomen obișnuit în Grecia, mai ales în lunile iulie și august, dar în ultimii cinci ani, canicula a început să se manifeste din primele zile ale lunii iunie.

Temperaturile peste 40°C sunt prognozate până vineri. Ministerul Afacerilor Externe a lansat și un avertisment de călătorie din cauza temperaturilor ridicate. Anul trecut, Grecia a fost grav afectată de incendii devastatoare, care au distrus aproximativ 175.000 de hectare, subliniind importanța măsurilor de prevenție și siguranță.

Sursa: Digi24

Foto caracter ilustrativ / Sursa foto: Profimedia

CITEȘTE ȘI:

Succes uimitor pentru prima linie aeriana dedicată CÂINILOR. Începând din acest an, patrupezii pot vizita Parisul

Peste 1000 de elevi din Iași nu susțin BACALAUREATUL. Care sunt motivele?

ALERTĂ: 45 de medicamente PERICULOASE pe piața din România, eliminarea acestora ar putea declanșa o criză severă

ȘOCANT: O tânără mamă din Ucraina a fost prinsă în flagrant încercând să-și VÂNDĂ copilul pentru suma de 19.000 £

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Substanțe afrodisiace, descoperite în casa Rodicăi Stănoiu. Ancheta ia o turnură neașteptată
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Situație critică în tunelul de sub Canalul Mânecii. Circulația tuturor trenurilor Eurostar a fost anulată
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Superstiții ciudate de Revelion: de ce să porți haine cu buline în noaptea dintre ani?